Հայ-իտալական համագործակցությունը բնութագրվում է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ. Արարատ Միրզոյան
18/03/2022 17:41
Հայաստանի և Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարներն ուղերձներ են փոխանակել Հայաստանի Հանրապետության և Իտալական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր ուղերձում մասնավորապես ընդգծել է, որ hայ-իտալական համագործակցությունը բնութագրվում է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը գոհունակությամբ արձանագրել է տարեցտարի աճող երկկողմ առևտրաշրջանառությունը, ինչպես նաև իտալական ներդրումների ծավալը Հայաստանում։ Ա․ Միրզոյանը վճռականություն է հայտնել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները քաղաքական երկխոսության մակարդակին հասցնելու հարցում:
Իտալիայի ԱԳ նախարար Լուիջի Դի Մայոն, շնորհավորանքներ հղելով ՀՀ ԱԳ նախարարին, իր հերթին նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր զարգանում և ամրապնդվում են հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունները և քաղաքական երկխոսությունը, որի վառ վկայությունն են բարձրաստիճան փոխայցելությունները։
Լուիջի Դի Մայոն hավելել է, որ Հայաստանի և Իտալիայի միջև նպաստավոր հարաբերությունները ձևավորում են կայուն առևտրատնտեսական և մշակութային կապեր, որոնք համալրվում են տարբեր ոլորտներում  առկա համագործակցությամբ։

Армяно-итальянское сотрудничество характеризуется высоким уровнем политического диалога – Арарат Мирзоян
18/03/2022 19:33
Министры иностранных дел Армении и Италии обменялись посланиями в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Итальянской Республикой.
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян в своем послании в частности подчеркнул, что армяно-итальянское сотрудничество характеризуется высоким уровнем политического диалога.
Министр иностранных дел Армении с удовлетворением констатировал растущий из года в год двусторонний товарооборот, а также объем итальянских инвестиций в Армении. Арарат Мирзоян выразил решимость довести двусторонние экономические отношения до уровня политического диалога.
Министр иностранных дел Италии Луиджи Ди Майо, поздравив главу МИД Армении, в свою очередь отметил, что с момента установления дипломатических отношений развиваются и укрепляются армяно-итальянские дружественные отношения и политический диалог, ярким свидетельством чего являются взаимные визиты на высоком уровне.
Луиджи Ди Майо добавил, что благоприятные отношения между Арменией и Италией формируют стабильные торгово-экономические и культурные связи, которые дополняются сотрудничеством в различных сферах.