Ադրբեջանի հետ բանակցություններում հայկական կողմի պատասխանը լինելու է՝ Արցախի հարցը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկած երեք հիմնարար սկզբունքի շրջանակում. Արման Եղոյան
18/03/2022 15:51
Ադրբեջանի հետ բանակցություններ սկսելու համար Հայաստանը կներկայացնի իր առաջարկությունները։
Ըստ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանի՝ շատ տարօրինակ կլինի, եթե Հայաստանը գնա բանակցությունների առանց առաջարկների։
«Արցախը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս». իր այս հայտարարությունը մեկնաբանելով՝ Արման Եղոյանն ասաց, թե դա պարզ տրամաբանություն է, տեսակետ չէ։
«Կոնֆլիկտը չի ավարտվել, Արցախի կարգավիճակը դեռ որոշված չէ. Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից Արցախի խնդրի կարգավորման հիմքում դրված երեք սկզբունքից մեկն արդեն խախտվել է՝ ուժի չկիրառման սկզբունքը, ու չի կարելի թույլ տալ, որ մյուսը, այն է՝ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը խախտվի», - հայտարարեց ՔՊ-ական պատգամավորը։
Նա ասաց, թե Արցախի հարցը այն գերկարևոր համաշխարհային ստրատեգիական բալանսին վերաբերող հարցերից է, որի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներն ունենում են առանձին խոսակցություն։
«Ես համոզված եմ, որ Արցախի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողներն ունենում են առանձին խոսակցություն համաշխարհային ռազմավարական բալանսի կոնտեքստում», - նշեց նա։
Եղոյանն ընդգծեց՝ բանակցություններում հայկական կողմի պատասխանը լինելու է այն, որ Արցախի հարցը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության առաջարկած երեք հիմնարար սկզբունքի շրջանակում։

Вопрос Арцаха должен быть урегулирован в рамках предложенных Минской группой ОБСЕ трех основных принципов – Арман Егоян об ответе армянской стороны
18/03/2022 16:19
Армения представит свои предложения для начала переговоров с Азербайджаном.
По словам депутата фракции «Гражданский договор» Армана Егояна будет очень странно, если Армения пойдет на переговоры без предложений.
Комментируя свое заявление «Арцах никогда не может быть в составе Азербайджана», Арман Егоян отметил, что это простая логика, а не точка зрения.
«Конфликт не завершен, статус Арцаха пока не определен: уже нарушен один из трех основных принципов, которые заложены в основу урегулирования конфликта сопредседательством Минской группой ОБСЕ – принцип неприменения силы и угрозы силой. Посему нельзя допустить, чтобы был нарушен другой принцип – право народа на самоопределение», - сказал депутат «Гражданского договора».
Он отметил, что карабахский конфликт – один из тех сверхважных вопросов, связанных с мировым стратегическим балансом, о котором постоянные члены Совета безопасности ООН проводят отдельный разговор.
«Я уверен, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ проводят отдельный разговор в контексте мирового стратегического баланса», - отметил он.
Арман Егоян подчеркнул, что ответом армянской стороны в переговорах будет то, что вопрос Арцаха должен быть урегулирован в рамках трех основных принципов, предложенных сопредседательством Минской группы ОБСЕ.