Կիպրոսը ԵՄ անդամ այն երկրներից է, որի հետ Հայաստանը վայելում է փոխադարձ բարձր վստահություն. Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կիպրոսի նախագահին
18/03/2022 11:28
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսին՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ: Ուղերձում նշված է.
«Ձերդ Գերազանցություն, ջերմորեն շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։
Մարտի 18-ը նշանավորվում է հայ-կիպրական բազմադարյա կապերի և ամուր բարեկամության, ընդհանուր արժեհամակարգի, փոխադարձ հարգանքի և համակրանքի վրա հիմնված միջպետական հարաբերությունների ամրագրմամբ։
Հայաստանն արժևորում է անցած երեք տասնամյակների ընթացքում մեր երկու երկրների միջև ձևավորված միջպետական ամենաջերմ փոխհարաբերություններն ու արդյունավետ համագործակցությունը, որոնք վկայությունն են հայ և կիպրացի ժողովուրդների անսասան եղբայրության և փոխաջակցության։
Գաղտնիք չէ, որ Կիպրոսը ԵՄ անդամ այն երկրներից է, որի հետ Հայաստանը վայելում է փոխադարձ բարձր վստահություն և ռազմավարական համագործակցություն:
Համոզված եմ, որ այս տարիների ընթացքում ձեռք բերված հարուստ փորձն ու հագեցած բազմոլորտ երկկողմ օրակարգը լայն հնարավորություններ են ընձեռում հայ-կիպրական համագործակցության ողջ ներուժի բացահայտման և համապարփակ օգտագործման համար՝ նոր խթան հաղորդելով երկկողմ հարաբերություններին և դրանք բարձրացնելով որակական նոր մակարդակի։
Հայ-կիպրական հարաբերություններին առանձնահատուկ բովանդակություն և ջերմություն է հաղորդում կենսունակ հայ համայնքն իր ունեցած ներդրումով երկրի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում, որը մշտապես բարձր գնահատանքի է արժանացել Կիպրոսի կառավարության կողմից։
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս 30-ամյա հոբելյանի կապացությամբ՝ մաղթելով մեր երկրներին և եղբայրական ժողովուրդներին բարեկեցություն և խաղաղություն, հոբելյանական տարեդարձներով լեցուն բեղմնավոր փոխգործակցություն:

Кипр является одним из государств-членов ЕС, с которым у Армении сформировано высокое взаимное доверие: Пашинян поздравил президента Кипра
18/03/2022 12:27
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Республики Кипр Никосу Анастасиадису по случаю
30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Сердечно поздравляю с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Кипр.
18 марта знаменуется закреплением межгосударственных отношений, основанных на многовековых армяно-кипрских связях, крепкой дружбе, общих ценностях, взаимном уважении и симпатии.
Армения высоко ценит сложившиеся между нашими двумя странами за последние три десятилетия теплые межгосударственные отношения и эффективное сотрудничество, которые являются свидетельством непоколебимого братства и взаимной поддержки армянского и кипрского народов.
Не секрет, что Кипр является одним из государств-членов ЕС, с которым у Армении сформировано высокое взаимное доверие и налажено стратегическое сотрудничество.
Убежден, что накопленный за эти годы богатый опыт и насыщенная многоплановая двусторонняя повестка открывают широкие возможности для раскрытия всего потенциала армяно-кипрского сотрудничества и его комплексного использования, придавая новый импульс двусторонним отношениям и поднимая их на качественно новый уровень.
Особое содержание и тепло армяно-кипрским отношениям придает жизнедеятельная армянская община своим вкладом в политическую, экономическую и культурную жизнь страны, что всегда высоко ценилось правительством Кипра.
Еще раз поздравляю всех нас с 30-летним юбилеем, желаю нашим странам и братским народам процветания и мира, полного юбилеями плодотворного сотрудничества.