Ուկրաինան բիզնեսի համար վարկեր կտրամադրի 0% տոկոսադրույքով
Ռազմական դրության պայմաններում Ուկրաինայի տնտեսությունը խթանելու համար ձեռնարկատերերին արտոնյալ վարկեր կտրամադրվեն 0%-ով, ասել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Ռազմական դրության ժամանակ ցանկացած բիզնես կարող է 0 տոկոսով վարկ վերցնել՝ գումարած ևս մեկ ամիս պատերազմի ավարտից հետո։ Այնուհետև նվազագույն դրույքաչափը կլինի 5%: Վարկի ընդհանուր գումարը կարող է կազմել մինչև 60 մլն գրիվնա», - ասել է Զելենսկին։
Նա նաև հատուկ խնդիր է դրել Ազգային բանկի առաջ՝ գտնել օրենսդրական հնարավորություն ուկրաինական բանկերում ավանդների 100%-անոց երաշխավորման համար։

В Украине вводят кредиты для бизнеса под 0%
В целях стимулирования экономики Украины на время военного положения будет введено льготное кредитование для предпринимателей под 0%, заявил президент страны Владимир Зеленский.
«Любой бизнес сможет получить кредит под 0% на время военного положения плюс один месяц после войны. Дальше будет минимальная ставка – 5%. Общий объем кредита может быть до 60 миллионов гривен», - сказал Зеленский.
Также он поставил особую задачу Нацбанку найти законодательную возможность 100% гарантирования вкладов в украинских банках.