ՄԱԿ-ի բոլոր պատասխանատուները պարտավոր են պատասխանել՝ արդյոք լեգիտիմացնում են Շուշիի բռնազավթումն ու այսօր էլ իրականացվող ադրբեջանական հանցագործությունները. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հիշեցրել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի խոսքերն ու ընդգծել, որ Գուտերեշի խոսքերն ու իրականությունն ամբողջովին այլ է:
« «Ի վերջո, ամեն ինչ հանգում է արժեքներին [...] Մենք ցանկանում ենք մեր երեխաներին ժառանգել աշխարհ ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ ամրագրված արժեքներով՝ խաղաղություն, արդարություն, հարգանք, մարդու իրավունքներ, հանդուրժողականություն և համերաշխություն». ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում հենց այսպես է ներկայացնում կառույցի առաքելությունը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը։
Այնինչ, իրականությունն ամբողջությամբ այլ է: ՄԱԿ-ը իր մասնագիտացված գործակալությունների ներկայացուցիչներով խաղաղության և մարդու իրավունքների, հանդուրժողականության և համերաշխության դեմ ուղղված հանցագործությունների հետևանքով Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված հայկական Շուշիում մոտ 5000 անտուն մնացած շուշեցիների աչքի առաջ նշում է հանցագործ երկրի հետ իր համագործակցության 30 տարին։
Սա այն դեպքում, երբ 30 տարի շարունակ, տրվելով Ադրբեջանի սադրանքներին, ուղիղ անտեսել է Արցախի ժողովրդի իրավունքները, անտարբերություն ցուցաբերել Ադրբեջանի ԽՍՀ տարբեր քաղաքներից անտուն ու անօթևան մնացած հազարավոր փախստականների նկատմամբ, լռել 44 օր շարունակ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական հանցագործությունների մասին, և այսօր էլ անուշադրության մատնել Ադրբեջանի կողմից Արցախի օկուպացված տարածքներից բռնի տեղահանված 40 000 մարդկանց։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը, անդամ երկրները, Շուշիում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակից ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների բոլոր պատասխանատուները պարտավոր են պատասխանել՝ արդյո՞ք սրանք են իրենց դավանած արժեքները, արդյո՞ք իրենց այցով լեգիտիմացնում են հայկական Շուշի քաղաքի բռնազավթումը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումը, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ իրականացված և այսօր էլ իրականացվող ադրբեջանական հանցագործությունները», - հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ-ը:

Все ответственные ООН обязан ответить: легитимируют ли они оккупацию армянского города Шуши и преступления Азербайджана – омбудсмен Арцаха
19/03/2022 14:00
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян выступил с заявлением в связи организацией мероприятия к 30-летию вступления Азербайджана в ООН в оккупированной Баку культурной столице Арцаха – городе Шуши.
Омбудсмен напомнил о словах генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о миссии организации и подчеркнул, что словам Гутереша и реальность – совершенно другие.
«В конце концов, все упирается в ценности [...] Мы хотим завещать нашим детям мир с закрепленными в Уставе ООН ценностями – мир, справедливость, уважение, права человека, терпимость и солидарность». Именно так представил на официальном сайте ООН миссию организации генеральный секретарь Антониу Гутерриш.
Между тем, реальность – совершенно другая. ООН с представителями своих специализированных агентств отмечает на глазах у 5000 оставшихся без крова шушинцев в армянском Шуши, оккупированном Азербайджаном в результате преступлений против мира и прав человека, терпимости и солидарности, 30-летие своего сотрудничества с преступной страной.
Это в том случае, когда на протяжении 30 лет, поддаваясь на провокации Азербайджана, прямо игнорировала права народа Арцаха, проявляла равнодушие к тысячам оставшихся без крова беженцам из разных городов Азербайджанской ССР, 44 дня хранила молчание о совершаемых Азербайджаном военных преступлениях, а сегодня оставляет без внимания 40 000 человек, насильно выселенных из оккупированных Азербайджаном территорий Арцаха.
Генеральный секретарь ООН, государства-члены, все ответственные лица специализированных агентств ООН – участники мероприятия в Шуши, обязаны ответить: таковы ли исповедуемые ими ценности, легитимируют ли они своим визитом оккупацию армянского города Шуши, применение силы и угрозы силой, совершенные и совершаемые до сих пор Азербайджаном преступления против гражданского населения?» - заявил омбудсмен Арцаха.