Հայաստանը Ռուսաստանին ներկայացրել է դիրքորոշումը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ
21/03/2022 14:29
Մարտի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Քննարկվել են հայ-ռուսական համագործակցությանը, բարձր և բարձրագույն մակարդակներում փոխայցելություններին, Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներին վերաբերող հարցեր։
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սադրանքների և հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Արարատ Միրզոյանը նաև իր գործընկերոջն է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ, այդ համատեքստում կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Мирзоян представил Лаврову позицию Еревана по переговорам о подписания мирного соглашения с Азербайджаном
21/03/2022 14:37
Главы МИД Армении и России Арарат Мирзоян и Сергей Лавров сегодня провели телефонный разговор.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, стороны обсудили процесс выполнения договоренностей, достигнутых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года.
Глава МИД Армении рассказал о ситуации в Нагорном Карабахе, сложившейся в результате нарушения Азербайджаном режима перемирия, а также на приграничной линии Армении и Азербайджана.
Он также представил позицию Еревана относительно начала переговоров вокруг подписания соглашения о мире между Арменией и Азербайджаном, в этом контексте указана важность роли Минской группы ОБСЕ.
Главы МИД Армении и России обсудили процесс урегулирования отношений между Арменией и Турцией, обменялись мнениями относительно вопросов региональной и международной безопасности.
Мирзоян и Лавров обсудили армяно-российское сотрудничество, вопросы, касающиеся предстоящих визитов на высоком и высшем уровнях.