Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարի հետ
Մարտի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Սուրեն Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Թիերի Ռիբոյին՝ Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության կողմից գործադրվող ջանքերի համար, նշելով, որ Ժնևյան կոնվենցիաները երաշխավորում են ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, որը պետք է բացառի ցանկացած տեսակի նվաստացնող վերաբերմունք:
Միաժամանակ, Սուրեն Պապիկյանը ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը՝ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մինչ օրս ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման բացառապես մարդասիրական հարցը քաղաքական շահարկումների առարկա դարձնելու փորձերի վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր, ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի միջև աշխատանքների համակարգմանն առնչվող այլ խնդիրներ:
Թիերի Ռիբոն հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ պատվիրակությունն իրականացնում է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի, ինչպես նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության պարզաբանման ուղղությամբ:

Сурен Папикян встретился с главой делегации МККК в Армении
Министр обороны Сурен Папикян 22 марта принял делегацию, возглавляемую руководителем делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьери Рибо.
Сурен Папикян поблагодарил Тьери Рибо за прилагаемые делегацией усилия для защиты прав армян, оказавшихся под юрисдикцией Азербайджана, отметив, что Женевские конвенции гарантируют Женевские конвенции гарантируют защиту прав военнопленных, право на уважение их чести и достоинства, которое должно исключить любое унижающее отношение.
При этом Сурен Папикян проинформировал руководителя ереванского офиса МККК об обеспокоенности министерства обороны Армении в связи с попытками Азербайджана превратить исключительно гуманитарный вопрос репатриации гражданских лиц в предмет политических спекуляций.
В ходе встречи собеседники обсудили также вопросы, связанные с выяснением судьбы без вести пропавших лиц, координацией работ между межведомственной комиссией Армении по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших и МККК.
Тьери Рибо заверил, что делегация МККК осуществляет все необходимые шаги для выяснения судьбы без вести пропавших лиц, а также информации об удерживаемых военнопленных и гражданских лицах.