Անթույլատրելի ենք համարում արցախահայության նկատմամբ սիստեմատիկ բռնության աղաղակող քաղաքականությունը. ՀՀ ԱԳՆ
22/03/2022 17:40
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունների վերաբերյալ։
«Ադրբեջանական կողմի ակնհայտ միջամտությամբ Շուշի քաղաքի մոտակայքում՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում, կրկին խափանվել է Հայաստանից բնական գազի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ: Այսպիսով, ձյան աննախադեպ տեղումների և աննախադեպ ցրտաշունչ եղանակային պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 120 000 բնակչությունը զրկվել է կենսական անհրաժեշտ գազամատակարարումից։
Ընդամենը մի քանի օր առաջ Ադրբեջանը 8 օր շարունակ թույլ չէր տալիս աշխատանքներ իրականացնել նույն տեղանքում չպարզված հանգամանքներում վթարված գազատարի վերանորոգման ուղղությամբ։
Այսպիսով, բացի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելուն ուղղված իր մյուս շարունակական գործողություններից և  Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային հումանիտար կառույցների մուտքը խոչընդոտելուց, Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով խաթարում է Լեռնային Ղարաբաղում կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքը, ինչն ակնհայտորեն հանգեցնում է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի ստեղծմանը։ Անթույլատրելի ենք համարում արցախահայության նկատմամբ սիստեմատիկ բռնության այս աղաղակող քաղաքականությունը։
Ստեղծված իրավիճակը հրատապ է դարձնում հումանիտար ճգնաժամի կանխման նպատակով միջազգային հանրության հստակ արձագանքը, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար կառույցների անհապաղ և անխոչընդոտ ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում» , - նշված է հայտարարության մեջ։

МИД Армении: Считаем недопустимой эту вопиющую политику систематического насилия в отношении армян Арцаха
22/03/2022 19:29
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением о действиях Азербайджана, направленных на создание гуманитарного кризиса в Арцахе, сообщает пресс-служба МИД Армении.
«При явном вмешательстве азербайджанской стороны, подача природного газа из Армении в Нагорный Карабах вновь была прервана в районе города Шуши, на территории, находящейся под контролем Азербайджана. Таким образом, в условиях беспрецедентного снегопада и небывалых холодов, около 120 000 жителей Нагорного Карабаха лишились жизненно необходимого газоснабжения.
Всего несколько дней назад Азербайджан, в течение 8 дней, не разрешал проводить работы по ремонту газопровода, поврежденного в том же районе при невыясненных обстоятельствах.
Таким образом, помимо своих непрекращающихся действий направленных на оказание психологического давления на население Нагорного Карабаха и препятствуя доступу международных гуманитарных организаций в Нагорный Карабах, Азербайджан намеренно нарушает нормальную работу жизненно важных объектов инфраструктуры, что, очевидно, ведет к созданию гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. Считаем недопустимой эту вопиющую политику систематического насилия в отношении армян Арцаха.
Сложившаяся ситуация обуславливает настоятельную необходимость четкого реагирования со стороны международного сообщества с целью предотвращения гуманитарного кризиса, а также немедленной и беспрепятственной вовлеченности международных гуманитарных организаций в Нагорном Карабахе», - говорится в заявлении МИД Армении.