G20-ի ոչ մի երկիր չի կարող Ռուսաստանին դուրս թողնել դրանից. Չինաստանի ԱԳՆ
G20-ի ձևաչափի ոչ մի երկիր իրավունք չունի դրանից դուրս թողնել մեկ այլ երկրի, այդ թվում՝ Ռուսաստանին, գրում է China Daily թերթը՝ հղում անելով Չինաստանի ԱԳՆ-ին։
«Ռուսաստանը G20-ի կարևոր անդամ է, և ոչ մի անդամ իրավունք չունի որևէ այլ երկրի հեռացնել այս խմբից», - չորեքշաբթի ասել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Վան Վենբինը, գրում է China Daily-ն։
Ավելի վաղ ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված՝ ԱՄՆ-ը դաշնակիցների ու գործընկերների հետ ուսումնասիրում է Ռուսաստանին G20-ից բացառելու հարցը։

Никакая страна формата G20 не может исключить из него Россию - МИД Китая
Ни одна страна формата G20 не обладает правом исключить из него другую страну, в том числе Россию, сообщила газета China Daily со ссылкой на МИД Китая.
«Россия - важный член G20, и не один ее член не обладает правом убрать любую другую страну из этой группы, заявил в среду представитель министерства иностранных дел Китая Ван Вэньбинь», - отмечает China Daily.
Ранее советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан заявил, что в связи с ситуацией вокруг Украины США изучают с союзниками и партнерами вопрос об исключении России из G20.