ԵԱՏՄ անդամ երկրների շարքում մենք ամենաքիչ գնաճն ունեցող երկրներից ենք․ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար
Հայաստանի Հանրապետությունը աշխարհից կտրված չէ, մենք չենք գտնվում քարանձավում և մի շարք թելերով փոխկապակցված ենք համաշխարհային մի շարք զարգացումների հետ, խորհրդարանում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ Հայաստանում արձանագրված գնաճի պատճառ համարելով համաշխարհային զարգացումները։
Գնաճային ճնշումները, նրա խոսքով, պայմանավորված չեն միայն Հայաստանի ներքին իրադարձություններով։
«Մի շարք, այդ թվում՝ խիստ բարեկեցիկ երկրներ, սկսած ԱՄՆ-ից, ապրում են այդ գնաճային ճնշումները», - նշեց Մկրտչյանն ու ավելացրեց, որ Հայաստանը, այլ երկրների համեմատ, ավելի լավ վիճակում է։
«ԵԱՏՄ անդամ երկրների շարքում մենք ամենաքիչ գնաճն ունեցող երկրներից ենք», - հայտարարեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը։
Կառավարությունը, նրա խոսքով, մտածում է սոցիալական վճարների՝ կենսաթոշակների, աշխատավարձի բարձրացման մասին, բայց «յուրաքանչյուր նոր քաղաքականություն, որը կբերի սոցիալական վճարների բարձրացման, պետք է բխի երկրի ֆինանսատնտեսական և մակրոտնտեսական ցուցանիշներից»։
«Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը գնաճը ճնշելու ուղիղ գործիքակազմ չունի», - ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ այսպիսի նոր քաղաքականության համար քննարկումներ են պետք ՀՀ ֆինանսների, էկոնոմիկայի նախարարությունների հետ։

Самый низкий уровень инфляции среди стран ЕАЭС зафиксирован в Армении – министр труда и социальных вопросов
23/03/2022 18:09
Республика Армения не оторвана от остального мира: мы не находимся в пещере и связаны различными нитями с происходящими в мире событиями, заявил сегодня в парламенте министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, посчитав причиной зафиксированной в Армении инфляции глобальные развития.
По его словам, инфляционное давление не обусловлено только внутренними событиями.
«С инфляционным давлением сталкиваются ряд стран, в том числе таких благополучных как США», - отметил он, добавив, что Армения, по сравнению с другими странами, находится в более хорошем положении.
«Самый низкий уровень инфляции среди стран ЕАЭС зафиксирован в Армении», - заявил министр.
По его словам, правительство думает об увеличении социальных выплат – пенсий, зарплат, однако «любая новая политика, которая приведет к увеличению социальных выплат, должна исходить из финансово-экономических и макроэкономических показателей страны».
«У министерства труда и социальных вопросов нет инструментария подавления инфляции», - сказал министр, добавив, что для такой новой политики необходимы обсуждения с министерствами финансов и экономики.