Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը օգնում է Ուկրաինայից Ռումինիա անցնող հայերին
Ուկրաինայում իրավիճակով պայմանավորված՝ Ռումինիայում Հայաստանի դեսպանությունը արտակարգ ռեժիմով օգնություն է ցուցաբերում աջակցության կարիք ունեցող Ուկրաինայից Ռումինիա անցնող ՀՀ քաղաքացիներին և ազգությամբ հայ Ուկրաինայի քաղաքացիներին, հայտնում է Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի հրամանի համաձայն՝ մարտի 1-ից Ռումինիայի՝ Ուկրաինային և Մոլդովայի Հանրապետությանը սահմանամերձ Բոտոշան քաղաքում գործում է Ռումինիայում ՀՀ դեսպանության ժամանակավոր հյուպատոսական կետը: Բացման պահից ի վեր հյուպատոսական կետը անհրաժեշտ օգնություն և խորհրդատվություն է ցուցաբերել հարյուրավոր ՀՀ քաղաքացիների և ազգությամբ հայերի:
Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը սերտ համագործակցություն է հաստատել Ռումինիայի պատկան մարմինների հետ, ինչի շնորհիվ օպերատիվ և իրավաչափ կերպով կազմակերպվում է ՀՀ քաղաքացիների մուտքը Ռումինիա, ինչպես նաև՝ վերադարձը հայրենիք:
Դեսպանությունը և Բոտոշանում գործող հյուպատոսական կետը շուրջօրյա ռեժիմով պատասխանում են գրանցված հեռախոսազանգերին:
Մեր հայրենակիցներին հումանիտար աջակցություն է ցուցաբերվում ինչպես այլազգի կամավորների, այնպես էլ Ռումինիայում, մասնավորապես՝ Ուկրաինային հարակից Բոտոշան, Բայա-Մարե, Յաշ և Սուչավա, Տուլչայի մարզերում գործող հայկական կառույցների ներկայացուցիչների օգնությամբ։

Посольство Армении в Румынии оказывает необходимую помощь прибывающим из Украины армянам
В связи с ситуацией в Украине, посольство Армении в Румынии в чрезвычайном режиме оказывает помощь нуждающимся в поддержке гражданам Армении и Украины армянской национальности, которые прибывают в Румынию из Украины, сообщает посольство Армении в Румынии.
«В соответствии с приказом министра иностранных дел Армении, с 1 марта в румынском городе Ботошан, приграничном с Украиной и Молдовой, действует временный консульский пункт посольства Армении. С момента открытия консульский пункт оказал необходимую помощь и консультацию сотням граждан Армении и армянам по национальности.
Посольство Армении установило тесное сотрудничество с компетентными органами Румынии, благодаря чему надлежащим образом и оперативно организуется въезд граждан Армении в Румынию, а также их возвращение на родину.
Посольство и действующий в городе Ботошани консульский пункт Армении круглосуточно отвечают на телефонные звонки.
Нашим соотечественникам оказывают гуманитарную помощь как иностранные волонтеры, так и представители действующих в Румынии армянских структур, в частности, в приграничных с Украиной городах Ботошани, Байа-Маре, Яш, Сучава и Тульча»,- говорится в сообщении посольства Армении в Румынии.