Բաքվում հայտարարել են, որ Արցախի գազամատակարարումն Ադրբեջանի ներքին գործն է
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան արձագանքել է Արցախի գազամատակարարման վերաբերյալ Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությանը, հայտնում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»։
«Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը մի քանի օր առաջ փորձեց միջամտել Բաքվի ներքին գործերին՝ մեկնաբանելով միջազգային կազմակերպությունների մասնակցությունը Ադրբեջանի տարածքում տեղի ունեցած միջոցառմանը, իսկ հիմա նորից փորձում է դա անել այլ թեմայով», - ասել է Աբդուլաևան:
Նա նշել է, որ Հայաստանը «ապակառուցողական պահվածք է ցուցաբերում, անհիմն պնդումներ անում»։
«Մեր խորհուրդն է Հայաստանին՝ ապահովել եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը, ներառյալ իր զինված ուժերի մնացորդների դուրսբերումը տարածաշրջանից, և դրանով իսկ նպաստել տարածաշրջանի խաղաղությանը և անվտանգությանը, չհնչեցնել անհիմն և անօրինական մեղադրանքներ», - ընդգծել է Աբդուլաևան:
Հիշեցնենք՝ մարտի 19-ին Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Լիլա Պիտերս Յահիան հրավիրվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն։ Հանդիպման ընթացքում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատարին հայտնել են, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներգրավումը մարտի 18-ին Շուշի քաղաքում կազմակերպված միջոցառմանը, և այդ կապակցությամբ ներկայացվել է արտաքին գործերի նախարարության բողոքի հայտագիրը։
Երեկ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել Ադրբեջանի կողմից Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունների վերաբերյալ։

В Баку заявляют, что газоснабжение Карабаха – внутреннее дело Азербайджана
Начальник управления пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева ответила на заявление МИД Армении по поводу газоснабжения Нагорного Карабаха, сообщает Интерфакс-Азербайджан.
«МИД Армении несколько дней назад пытался вмешаться во внутренние дела Баку, комментируя участие международных организаций в мероприятии на территории Азербайджана, а теперь пытается сделать это вновь, по другой теме», - сказала Абдуллаева.
Она отметила, что Армения «проявляет неконструктивное поведение, выступает с необоснованными претензиями».
«Наша рекомендация Армении состоит в том, чтобы обеспечить выполнение взятых на себя обязательств в рамках трехсторонних заявлений, в том числе вывести остатки своих вооруженных сил из региона, и таким образом способствовать региональному миру и безопасности, а не выдвигать безосновательные и незаконные обвинения», - подчеркнула Абдуллаева.
Напомним, что вчера министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением о действиях Азербайджана, направленных на создание гуманитарного кризиса в Арцахе.
«При явном вмешательстве азербайджанской стороны, подача природного газа из Армении в Нагорный Карабах вновь была прервана в районе города Шуши, на территории, находящейся под контролем Азербайджана. Таким образом, в условиях беспрецедентного снегопада и небывалых холодов, около 120 000 жителей Нагорного Карабаха лишились жизненно необходимого газоснабжения», - в частности, заявили в МИД Армении.