Գազատարի հետ կապված արկածախնդրությունն ուղղված է Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելուն. Վլադիմիր Վարդանյան
24/03/2022 12:31
Ադրբեջանի կողմից գազատարի հետ կապված արկածախնդրությունն ուղղված է Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելուն, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը։
«Արցախում մենք տարածքային խնդիրներ չենք լուծում, Արցախում խոսքը ժողովուրդների իրավունքների մասին է։ Եվ այն վարվելակերպն ու գործիքակազմը, որն այսօր օգտագործում է Ադրբեջանը, ըստ էության ավելի է ամրապնդում մեր դիրքերը, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում՝ կապված ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի լուրջ խախտումների հետ, և ըստ էության, առավել տեսանելի է դարձնում այն, որ Արցախում խնդիրը կրում է էկզիստենցիալ բնույթ», - ասաց Վլադիրմիր Վարդանյանը։

Азербайджанская авантюра с газопроводом направлена на то, чтобы довести до конца политику этнических чисток в Арцахе – Владимир Варданян
24/03/2022 13:54
Азербайджанская авантюра с газопроводом направлена на то, чтобы довести до конца политику этнических чисток в Арцахе, заявил сегодня на брифинге депутат фракции «Гражданских договор» Владимир Варданян.
«В Арцахе мы не решаем территориальных проблем, в Арцахе речь идет о праве народа на самоопределение. И тот стиль и инструментарий, который сегодня использует Азербайджан, по сути, еще больше укрепляют наши позиции, в частности в международном суде ООН – в связи с серьезными нарушениями Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, и, по сути, делают более актуальным тот факт, что для Арцаха это экзистенциальный вопрос», - сказал Владимир Варданян.