«Հրապարակ». Ընդդիմության բոյկոտն է փաստի առջև կանգնեցրել ՔՊ-ին. Հանձնաժողովը պարապուրդի է մատնվել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԺ ՔՊ խմբակցության նախաձեռնությամբ փետրվարի 10-ին ձևավորված 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների քննիչ հանձնաժողովը պարապուրդի է մատնվել. շուտով կլրանա հանձնաժողովի ձևավորման 2 ամիսը, սակայն ընդամենը 3 նիստ է եղել, այն էլ՝ ընթացակարգային։ Այսինքն՝ բուն պատերազմին չեն հասել։ Մինչդեռ ապրիլյանի հանձնաժողովն ամեն շաբաթ նիստ էր անում։ Չնայած լուրերին, թե ընդդիմության բոյկոտն է փաստի առջև կանգնեցրել ՔՊ-ին, որովհետև այլևս անիմաստ են համարում հանձնաժողովի գործունեությունը, քանի որ միայն իշխանությունից կազմված հանձնաժողովի եզրակացությունը որևէ մեկը լուրջ չի ընդունի, սակայն մեզ վստահեցնում են, որ նման խնդիր չկա։
Հանձնաժողովի նախագահն անդամներին փոխանցել է, որ փորձագետների հետ են աշխատում հրավիրյալների հերթականության, հարցաշարերի մշակման և այլ տեխնիկական հարցերի վրա, երբ պատրաստ լինի աշխատակարգը, նիստեր կհրավիրվեն։ Բայց անգամ իշխանական պատգամավորներն են տարակուսած այս դանդաղումից։ Եթե ապրիլի 4-օրյա պատերազմի ուսումնասիրությունը մեկուկես տարի պահանջեց, ապա 20 թվի պատերազմի մասշտաբները, բնույթը, ծավալը, որն առնվազն տասն անգամ ավելի է, թերևս 15 տարի կպահանջի»։

«Грапарак»: Бойкот оппозиции поставил перед фактом «Гражданский договор»
Сформированная по инициативе фракции «Гражданский договор» 10 февраля следственная комиссия по изучению обстоятельств 44-дневно войны предана бездействию, пишет газета «Грапарак».
«Скоро исполнится два месяца, однако комиссия за этот период провела только 3 заседания, причем по процедурным вопросам. То есть, еще не добралась до войны. Между тем следственная комиссия по изучению Апрельской войны каждую неделю проводила заседания. Несмотря на разговоры о том, что бойкот оппозиции поставил перед фактом «Гражданский договор», нас заверяют, что такой проблемы нет.
Председатель комиссии передал ее членам, что проводится работа с экспертами по составлению списка приглашаемых, разработке технических и других вопросов, заседания начнут проводить, когда будет готов регламент работы. Однако даже депутаты правящей фракции недоумевают этим простоем. Если для изучения обстоятельств четырехдневной Апрельской войны потребовалось полтора года, то масштабы и характер войны 2020 года, как минимум, в десять раз больше, и пожалуй, потребуются 15 лет», - пишет газета.