Արցախը դիմանում է և դիմակայելու է անկախ ամեն ինչից. Դավիթ Բաբայան
Ադրբեջանը մարդասիրական նորմերի դեմ ահաբեկման քաղաքականություն է վարում Արցախի հայ բնակչության հանդեպ, բայց Արցախը դիմանում է և դիմակայելու է անկախ ամեն ինչից, aյդ մասին «Արմենպրես»-ին հայտնել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
Նախարարի խոսքով՝ վիճակը բարդ է, բայց Արցախը դիմանում է և անպայման դիմակայելու է:
«Վիճակը բարդ է, բայց սա է, դիմանում ենք և դիմանալու ենք՝ անկախ ամեն ինչից», - ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը:
Ինչ վերաբերում է, մասնավորապես, բնական գազի վերականգնմանը Արցախում՝ Բաբայանը հաղորդել է, որ այդ խնդրի առնչությամբ նորություն դեռ չկա:
Ամեն դեպքում Արցախի արտգործնախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանի իշխանություններն են դիտավորությամբ խափանել արցախահայության գազամատակարարումը՝ այդ թվում քաղաքական նկատառումներով:
«Եթե չի թողնում վերանորոգենք արդեն ինչքան ժամանակ, հիմա էլ ուղղակի փակել է, ո՞վ է փակել, հո մե՞նք չենք փակում մեր գազը, իրե՛նք են անում», - ասել է նախարարը:
Դավիթ Բաբայանը Ադրբեջանի գործողությունները գնահատում է որպես մարդասիրական նորմերի դեմ ահաբեկչություն Արցախի բնակչության դեմ՝ ինչպես մարտի 22-ին գազամատակարարման խափանման հերթական դեպքի կապակցությամբ հայտարարել էր Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը:

Арцах держится и будет бороться, несмотря ни на что – Давид Бабаян
Азербайджан проводит политику террора в отношении армянского населения Арцаха, нарушает все гуманитарные нормы, но Арцах держится и будет бороться, несмотря ни на что. Об этом заявил «Арменпресс» министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян, говоря о создавшейся в Арцахе общей гуманитарной, социально-экономической и морально-психологической ситуации.
По словам министра, ситуация очень сложная, но Арцах держится и несомненно будет бороться.
Ситуация сложная, да это так, мы терпим и будем терпеть, несмотря ни на что», - подчеркнул Давид Бабаян.
Что касается восстановления газоснабжения в Арцахе, Бабаян сказал, что новостей по этому вопросу пока нет.
Глава МИД Арцаха подчеркнул, что азербайджанские власти намеренно нарушили подачу газа в Арцах, в том числе и по политическим мотивам. «Он не позволял нам отремонтировать, а сейчас просто закрыл. Это же не мы, это они», - отметил министр.
Давид Бабаян расценивает действия Азербайджана как терроризм против народа Арцаха, как нарушение гуманитарных норм. 22 марта, в связи с очередным прекращением газоснабжения, МИД Арцаха заявило именно это.