Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական իշխանություններն իրականացնում են էթնիկ զտումների քաղաքականություն՝ ահաբեկչական արարքներով․ սա էթնիկ ու կրոնական հիմքերով ցեղասպան քաղաքականություն է․ Թաթոյան
24/03/2022 20:25
ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը Արցախում տեղի ունեցողը ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան քաղաքականության իրականացում է որակել։
«Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական իշխանություններն իրականացնում են էթնիկ զտումների քաղաքականություն՝ ահաբեկչական արարքներով: Սա էթնիկ ու կրոնական հիմքերով ցեղասպան քաղաքականություն է Արցախի 100 000-ից ավելի բնակչության նկատմամբ. կրակոցներ են արձակվում գյուղերի, մարդկանց տների վրա, գազից (ջեռուցումից ու տաք ջրից) զրկված է ողջ բնակչությունը (հիվանդանոցներ, դպրոցներ և այլն), ներխուժումով ու հոգեբանական ահաբեկումներով, ուժ կիրառելու սպառնալիքով ստիպում են մարդկանց լքել իրենց հայրենի բնակավայրերը և այլն:
Պետք է անմիջական միջազգային ուշադրության ներքո պահել այն, ինչը տեղի է ունենում Արցախում և թույլ չտալ մեկուսացում արտաքին աշխարհից: Չի կարելի անտեսել մարդու իրավունքները, մարդկանց անվտանգությունը. ադրբեջանական իշխանություններն իրենց ցեղասպան քաղաքականությունն իրականացնում են հենց Արցախի մեկուսացումով:
Այսօր խոսել եմ մի շարք միջազգային լրագրողների հետ, որպեսզի հարցը պահեն անմիջական ուշադրության կենտրոնում»,- գրել է Արման Թաթոյանը՝ ֆեյսբուքյան իր էջում:

Азербайджанские власти проводят политику этнических чисток в Арцахе: это политика геноцида на этнической и религиозной почве – Арман Татоян
24/03/2022 20:57
Бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян считает происходящие в Арцахе события проявлением геноцидальной политики азербайджанских властей.
«Своими террористическими действиями азербайджанские власти проводят политику этнических счисток в Арцахе. Это политика геноцида в отношении более 100 000 тысяч армян Арцаха на этнической и религиозной почве: обстреливаются села и дома людей, все население (больницы, школы и т.д.) лишено газоснабжения (отопления и горячей воды), вторжения и психологический террор, угроза применения силы вынуждает людей покинуть свои родные дома.
Происходящее в Арцахе должно находиться под пристальным вниманием международного сообщества, чтобы не допустить изоляции Арцаха от внешнего мира. Нельзя игнорировать права человека, безопасность людей, власти Азербайджана осуществляют свою геноцидальную политику именно для изоляции Арцаха.
Сегодня я говорил с рядом иностранных журналистов, чтобы держали этот вопрос в центре непосредственного внимания», - написал на своей странице в Facebook Арман Татоян.