ՀՀ իշխանությունների կողմից Արցախն անուշադրության մատնելու ցանկացած հայտարարություն բերելու է Արցախի հայաթափմանը. Ադրբեջանի ուզածն էլ դա է. քաղաքագետ
24/03/2022 14:37
Քաղաքագետ Արթուր Ղազարյանը չի կարծում, որ Արցախում գազ չլինելուն հարմարվելու մասին Անդրանիկ Քոչարյանի հայտնած մտքերը պատահականություն են կամ անհեթեթ հայտարարություն՝ ոչ դիտավորյալ կերպով սկանդալի կենտրոնում հայտնվելու համար։
Նա հակված է կարծել, որ նշված քաղաքական գործչի միջոցով իշխանությունը հասարակությանն է հասցնում այս կամ այն հարցի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը։
«Եթե Ադրբեջանի քմահաճույքով Արցախն առանց գազի թողնելու մասին ՀՀ իշխանությունները երկար ժամանակ ձայն չէին հանում կամ մեկնաբանություն չունեին, ապա հիմա լրիվ պրոադրբեջանական մեկնաբանությունների ականատեսն ենք լինում», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արթուր Ղազարյանը։
Քաղաքագետի համոզմամբ՝ հայ մարդը, ի դեմս Անդրանիկ Քոչարյանի, չպետք է միտք արտահայտի, որ Արցախում գազ չլինելու պարագայում «պիտի ինչ-որ մի բանով տաքանանք» կամ «պետք է սովոր լինենք նաև գազատարը փակ վիճակում ապրել»։
«Անդրանիկ Քոչարյանը շարքային քաղաքացի չէ, նա ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է, իշխանական պատգամավոր, և աբսուրդի է հասնում, երբ նա նման միտք է արտահայտում։
Առանց այդ էլ դժվար կացության մեջ հայտնված և ֆիզիկական անվտանգության խնդիր ունեցող արցախահայությունը, նման հայտարարություններ լսելով, Արցախից հեռանալու ելքեր է փնտրելու։ Եվ, ցավոք սրտի, որպես նոր կեցավայր՝ Հայաստանը չի դիտելու. Հայաստանը դիտելու է ընդամենը որպես տրանզիտ՝ լքելու իր հայրենիքը։
Ի վերջո, Ադրբեջանի ուզածն ի՞նչ է. Արցախն՝ առանց արցախահայության՝ այն ավելի հեշտ զավթելու, բռնատիրելու համար», - նշեց Արթուր Ղազարյանը՝ հավելելով, որ ՀՀ իշխանությունների կողմից Արցախն անուշադրության մատնելու ցանկացած հայտարարություն անխուսափելիորեն բերելու է Արցախի հայաթափմանը։

Любое игнорирующее Арцах заявление властей Армении неизбежно ведет к деарменизации Арцаха – политолог
24/03/2022 16:05
Политолог Артур Казарян не считает, что высказанную Андраником Кочаряном мысль об адаптации к отсутствию газоснабжения в Арцахе случайностью или нелепым заявлением.
По его мнению, устами указанного политического деятеля власти доводят до общества свою позицию по этому вопросу.
«Если власти Армении долгое время молчали или не комментировали, что Арцах остался без газоснабжения по прихоти Азербайджана, то сейчас мы становимся очевидцами полностью проазербайджанских комментариев», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am Артур Казарян.
По убеждению политолога, армянин, в лице Андраника Кочаряна не должен заявлять, что «мы должны привыкнуть жить в ситуации, когда газопровод перекрыт» или «как-то согреться» без отопления и газа в Арцахе.
«Андраник Кочарян – председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности, а не обычный гражданин, он депутат правящей фракции и когда он высказывает подобные мысли, это просто абсурд.
Армяне Арцаха и без того оказались в сложной ситуации, сталкиваются с проблемами безопасности, а подобные заявления приведут к тому, что они будут искать пути покинуть Арцах. К сожалению, они не будет рассматривать Армению в качестве нового местожительства. Армения будет для них транзитом, чтобы покинуть родину.
В конце концов, к чему стремится Азербайджан? К тому, чтобы Арцах остался без армян, чтобы легче захватить, оккупировать его», - отметил Артур Казарян, добавив, что любое игнорирующее Арцах заявление властей Армении неизбежно ведет к деарменизации Арцаха.