Վիտալի Բալասանյանին Արցախի նախագահի կողմից «ադբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորություն» վերապահող իրավական ակտ չի ընդունվել. ԱԽ
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը տեղեկացնում է, որ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից «ադբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորություն» վերապահող իրավական ակտ չի ընդունվել։
Ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել էին, որ Արցախից Ադրբեջանի հետ բանակցություններ կվարի Վիտալի Բալասանյանը:
«Ադրբեջանական կողմի հարուցած խնդիրների լուծման նպատակով ԱՀ նախագահի հրամանագրով ռուս խաղաղապահ զորակազմի հետ աշխատելու և ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորությունը վերապահված է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին»,-նշել էին Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
Արցախի Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը, սակայն, հերքում է տեղեկատվական շտաբի հրապարակած հայտարարությունը։
«Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության նախագահը 2021 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ստորագրել է կարգադրություն, որով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշանակվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հետ համագործակցության հարցերը համակարգող»,-ասված է Արցախի ԱԽ հայտարարությունում։

СБ Арцаха: У Виталия Баласаняна нет полномочий «по ведению переговоров с азербайджанской стороной»
Президент Республики Арцах не принимал правового акта, «возлагающего полномочия по ведению переговоров с азербайджанской стороной» на секретаря Совета безопасности Республики Арцах Виталия Баласаняна, сообщает Совбез Республики Арцах.
Ранее Информационный штаб Арцаха сообщил, что переговоры с Азербайджаном с арцахской стороны будет вести Виталий Баласанян.
«С целью решения проблем, вызванных действиями азербайджанкой стороны, указом президента Республики Арцах полномочия по работе с российским миротворческим контингентом и ведению переговоров с азербайджанской стороной возложены на секретаря Совета безопасности Республики Арцах Виталия Баласаняна», - отметили в Информационном штабе Арцаха.
Совет безопасности Республики Архах, однако, опровергает опубликованное Информационным штабом Арцаха заявление.
«Информируем также, что президент Республики Арцах 10 сентября 2021 года подписал распоряжение, согласно которому секретарь Совета безопасности назначен координатором по вопросам сотрудничества с миротворческим контингентом Российской Федерации», - говорится в заявлении СБ Арцаха.