Արման Թաթոյանը ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության վերաբերյալ փաստեր է փոխանցել ՄԱԿ և Եվրոպայի խորհուրդ
25/03/2022 18:00
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը այսօր ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի և Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակներ գրավոր ձևակերպված փաստեր է փոխանցել, այդ թվում` քննարկմամբ այն մասին, որ Արցախում ադրբեջանական զինված ուժերը`
1) թիրախային կրակոցներ են արձակում գյուղերի, մարդկանց տների վրա՝ որպես համակարգված քաղաքականություն
2) ուժ կիրառելու սպառնալիքով ստիպում են մարդկանց լքել իրենց հայրենի տները, բնակավայրերը, տեղի են ունենում խաղաղ բնակիչների հոգեբանական ահաբեկումներ
3) գազից, ջեռուցումից ու տաք ջրից դիտավորությամբ զրկել են ողջ Արցախը, 100 000-ից ավելի խաղաղ բնակիչների, հիվանդանոցներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, երեխաների ու տարեցների հաստատություններ: Տեղադրել են փական՝ մարդկանց շանտաժի ենթարկելու համար.
4) այս արարքների և ներխուժումներով, բնակավայրերի անվտանգության խաթարումով առաջ են բերել նոր բռնի տեղահանված խաղաղ բնակիչներ: Ամեն ինչ անում են, որ խաղաղ կյանքը բնակավայրերում չվերականգվի.
5) այսօր արդեն սպանել են Արցախի պաշտպանության բանակի երկու և վիրավորումներ հասցրել մի շարք զինծառայողների, որոնք պաշտպանում են խաղաղ բնակիչներին ադրբեջանական հանցավոր արարքներից և այլն:
Այս փաստերը հիմնավորում են Արցախում ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը:
Հիմա հատկապես պետք է միջազգային ուշադրության ներքո պահել այն, ինչը տեղի է ունենում Արցախում և թույլ չտալ մեկուսացում արտաքին աշխարհից: Չի կարելի անտեսել մարդու իրավունքները, մարդկանց անվտանգությունը. ադրբեջանական իշխանություններն իրենց ցեղասպան քաղաքականությունն իրականացնում են հենց Արցախի մեկուսացումով:

Арман Татоян передал Верховному комиссару ООН по правам человека и в Совет Европы доказательства геноцидальной политики Азербайджана
Бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян передал письменно сформулированные факты в управление Верховного комиссара ООН по правам человека и в офис комиссар Совета Европы по правам человека, в том числе с констатацией того, что Вооруженные силы Азербайджана в Арцахе
1) в рамках скоординированной политики подвергают прицельному обстрелу села и дома людей,
2) принуждают людей под угрозой применения силы покидать свои родные дома, населенные пункты, подвергая психологическому террору мирное население,
3) умышленно лишили газа, отопления и горячей воды весь Арцах, более 100 000 мирных жителей, больницы, школы, детские сады, учреждения для престарелых и детей. Установили на газопроводе вентиль, чтобы подвергать людей шантажу.
4) эти действия и вторжения, нарушение безопасности населенных пунктов привели к новой волне депортации мирного населения. Они делают все возможное, чтобы мирная жизнь не восстановилась в населенных пунктах.
5) сегодня убиты два военнослужащих Армии обороны Арцаха, а также ранен ряд военнослужащих, которые защищают мирное население от преступных азербайджанских действий.
Эти факты доказывают проводимую Азербайджаном политику геноцида.
Происходящее в Арцахе должно находиться в центре внимания международного сообщества, чтобы не допустить изоляции Арцаха от внешнего мира. Нельзя игнорировать права человека, безопасность людей, власти Азербайджана осуществляют свою геноцидальную политику именно для изоляции Арцаха.