Հանդիպել են Արարատ Միրզոյանն ու Անջեյ Կասպրչիկը. ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը
25/03/2022 14:27
Մարտի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում՝ Փառուխ գյուղի հատվածում մարտի 24-ին մեկնարկած ադրբեջանական ներխուժմանը, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքը միտումնավոր խոչընդոտելու ադրբեջանական գործողություններին, էթնիկ զտմանն ուղղված այլ քայլերին: Շեշտվել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադարձի անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը:

Мирзоян и Каспршик обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял сегодня личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Мирзоян и Каспршик обсудили ситуацию, сложившуюся в результате начавшегося с 24 марта вторжения ВС Азербайджана на участке села Парух Аскеранского района в зоне ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе, действий Азербайджана по нарушению работ имеющих жизненное значение инфраструктур, а также другие действия, направленные на этнические чистки.
Была подчеркнута необходимость возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции по состоянию на 23 марта.
Мирзоян представил позицию Армении относительно переговоров с Азербайджаном вокруг соглашения о мире, подчеркну важную посредническую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ.