Արցախի տարածքային ամբողջականությունը խախտելու հատկանիշներով քրգործ է հարուցվել
2022 թվականի մարտի 24-ին, ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ ծառայողներ ապօրինի մուտք են գործել ԼՂՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի համաձայն Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության մաս կազմող Ասկերանի շրջանի՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում տեղակայված Փառուխ համայնք, զենքի կիրառմամբ ու կիրառման սպառնալիքի գործադրմամբ զավթել այն և տիրացել դրա մոտակայքում գտնվող բարձունքին, այդպիսով խախտելով Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը: Այս մասին հայտնում է Արցախի Դատախազությունը։
Նկարագրված դեպքի առթիվ ԱՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածով (Տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունները) նախատեսված հանցանքի հատկանիշներով և նախաքննության կատարման համար ուղարկվել ԱՀ քննչական կոմիտե:

Возбуждено уголовное дело по факту нарушения территориальной целостности Арцаха
Прокуратура Республики Арцах возбудила уголовное дело по факту нарушения территориальной целостности Республики Арцаха.
«24 марта, около 16:00, группа служащих Вооруженных сил Азербайджана незаконно вторглась на территорию общины Парух Аскеранского района, находящуюся в зоне ответственности российских миротворческих сил, с применением оружия и под угрозой его применения захватила ее и завладела расположенной поблизости высотой, тем самым нарушив территориальную целостность Республики Арцах.
В Генеральной прокуратуре Республики Арцах по данному факту возбуждено уголовное дело по статье 313 Уголовного кодекса Республики Арцах (действия, направленные на нарушение территориальной целостности).
Для проведения предварительного следствия дело направлено в Следственный комитет Республики Арцах», - говорится в сообщении.