Քարագլուխն ահագին մեծ բարձունք է, այն «ստրատեգիկ» է և չպետք է տալ հակառակորդին. Սամվել Բաբայան
Ինչքան ես տեղեկացված եմ՝ ռուսական կողմը դիմել էր պաշտպանության բանակին, որ էդ տարածքից «պոստերը» հանեին ու հանել են էդ «պոստերը», ԱԺ-ում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից Փառուխ գյուղի ներխուժմանը։
«Հետո պարզվել է, որ ադրբեջանցիները եկել են նստել այդտեղ։ Ռուսական կողմն այդտեղ չի եղել, և հիմա գնացել է, որ էդ հարցերը կարգավորի», - ասաց Բաբայանը։
Հարցին, թե բնագիծն անտե՞ր է թողնված, Սամվել Բաբայանն արձագանքեց.
«Ընդհանրապես բնագիծ գոյություն չունի բազմաթիվ տեղերում»։
Քարագլուխ բարձունքն, ըստ Սամվել Բաբայանի, ահագին մեծ բարձունք է, այն «ստրատեգիկ» է և չպետք է տալ հակառակորդին.
«Ընդհանրապես, Ասկերանի ցանկացած դիրք հանձնելը հեշտացնում է Ստեփանակերտ հասնելը։ Իրավիճակը լուծվող է, որևիցե բան չկա, գտնում եմ, որ տեղում ռուսական ուժերի հետ պետք է կարողանան բանակցել»։

Высота Караглух имеет стратегическое значение и ее нельзя отдавать противнику – Самвел Бабаян
Насколько я знаю, российская сторона обратилась к Армии обороны, чтобы сняли свои «посты» с этой территории и «посты» были сняты, заявил сегодня в парламенте журналистам экс-командующий Армией обороны Арцаха, бывший секретарь Совета безопасности Арцаха Самвел Бабаян, касаясь вторжения азербайджанцев в село Парух.
«Потом выяснилось, что азербайджанцы пришли и сели там. Российской стороны там не было и сейчас они пошли, чтобы урегулировать эти вопросы», - сказал Бабаян.
На вопрос о том, что линия границы была оставлена бесхозной, не охранялась, Самвел Бабаян ответил:
«Вообще, линии границы во многих местах просто не существует».
По словам Самвела Бабаяна, высота Караглух – довольно большая и имеет стратегическое значение, ее нельзя отдавать противнику.
«Вообще, сдача любой позиции в Аскеране облегчает продвижение к Степанакерту. Ситуация разрешима, ничего такого нет, считаю, что нужно вести переговоры с российскими силами на месте».