Անցնել հայտարարությունների յուրաքանչյուր կետով ու ասել, թե որոնցում է, որ Հայաստանը թերանում է. Աղաջանյանի կոչը՝ միջազգային գործընկերներին
25/03/2022 15:53
Ադրբեջանական կողմի հետ ուղիղ հաղորդակցվելու ձևաչափեր եղել են ու կան, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ Պետդեպի տարածած հաղորդագրությունը, որով կոչ էր արվում Հայաստանին ու Ադրբեջանին օգտագործել ուղղակի շփումների խողովակները։
Նա ասաց, թե հայկական որոշ գերատեսչությունների ղեկավարներ տեղում հանդիպումներ են ունենում, բայց, գործնականում, դա որևէ բան չի փոխում։
«Եթե նույնիսկ քննարկենք մի տարբերակ, երբ ընդհանուր կոնֆլիկտի վերջնական հանգուցալուծման համատեքստում երկու կողմերը ուղիղ նստում են բանակցությունների սեղանի շուրջ, սա, գործնակակում, փակուղի տանելու ճանապարհն է, որովհետև ադրբեջանական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ վերջիններիս համար Ղարաբաղյան հարց գոյություն չունի, խնդիրը լուծված է, հետևաբար, դրա հետ կապված որևէ բանակցության կարքի չկա», - ասաց Աղաջանյանը։
ՔՊ-ական պատգամավորի խոսքով, սակայն, հայկական կողմի դիրքորոշումը տրամագծորեն տարբերվում է ադրբեջանական կողմի դիրքորոշումից ու դրանով է պայմանավորված, որ բոլոր տիպի գործընթացներում ու խոսակցություններում մշտապես կա երրորդ կողմ, որը որոշակիորեն բարձրացնում է կողմերի պատասխանատվությունը ստանձնած պարտավորությունների կատարման համատեքստում։
«Իհարկե, գործնականում դա ամբողջությամբ տեղի չի ունենում, մենք երեք եռակողմ հայտարարություն ունենք, որի հետևանքով առնվազն չի կարելի արձանագրել, որ ադրբեջանական կողմը իր ստանձնած պարտավորություններն իրականացնում է», - նշեց նա։
Էդուարդ Աղաջանյանը առաջարկեց վարժություն անել, անցնել հայտարարությունների յուրաքանչյուր կետով ու ասել, թե որոնցում է, որ Հայաստանը թերանում է կամ, առհասարակ, չի հետևում ստանձնած պարտավորություններին։
«Ես ունեմ տպավորություն, որ սա օգտակար վարժություն է, որովհետև, մեր ընկալմամբ, միջազգային մեր գործընկերների դիրքորոշումներում կան որոշակի փոփոխություններ», - հավելեց Աղաջանյանը։

Каналы прямой коммуникации с азербайджанской стороной были и есть, однако на практике это ничего не меняет – Эдуард Агаджанян
25/03/2022 17:33
Каналы прямой коммуникации с азербайджанской стороной были и есть, заявил сегодня на пресс-конференции председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним отношениям Эдуард Агаджанян, касаясь опубликованного Государственным департаментом США сообщения, в котором Армению и Азербайджан призывают использовать прямые каналы связи.
Он отметил, что руководители некоторых армянских ведомств проводят встречи на местах, однако это практически ничего не меняет.
«Если даже мы будем обсуждать вариант, когда в контексте окончательного урегулирования конфликта две стороны садятся за стол переговоров, то на практике этот путь ведет в тупик, поскольку азербайджанская сторона неоднократно заявляла, что карабахский конфликт для не существует, проблема решена. Следовательно, в каких-либо переговорах по этому вопросу нет необходимости», - сказал Эдуард Агаджанян.
По словам депутата фракции «Гражданский договор», позиция армянской стороны кардинально отличается от позиции азербайджанской стороны и этим обусловлено, что во всех процессах и разговорах всегда присутствует третья сторона, которая определенным образом повышает ответственность сторон в контексте выполнения взятых обязательств.
«Конечно, это на практике не происходит полностью. У нас есть три трехсторонних заявления, по результатам которых как минимум нельзя зафиксировать, что азербайджанская сторона выполняет свои обязательства», - отметил он.
Эдуард Агаджанян предложил пройти по пунктам этих заявлений и сказать, в каких из них Армения допускает упущение или не следует своим обязательствам.
«Считаю, что это будет полезным упражнением, поскольку, на наш взгляд, в позициях наших международных партнеров есть определенные изменения», - сказал он.