Արցախի իշխանությունները խաղաղապահների հրամանատարության հետ ակտիվ երկխոսության մեջ են. գործադրվում են բոլոր ջանքերը Ադրբեջանին ելման դիրքեր վերադարձնելու համար. Շտաբ
25/03/2022 12:48
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները Հանրապետությունում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ ակտիվ երկխոսության մեջ են, հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
«Գործադրվում են բոլոր ջանքերը, որ ռուսական կողմն իր առաքելության շրջանակում բոլոր մակարդակներում համապատասխան միջոցներ կիրառի՝ մարտի 24-ին Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի հատված ներխուժած ադրբեջանական զորքին ելման դիրքեր վերադարձնելու համար:
Դրան զուգահեռ՝ Արցախի զինված ուժերը լրացուցիչ միջոցներ են ձեռնարկում հարակից գյուղերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով:
Ակնկալում ենք, որ հետևողական աշխատանքի արդյունքում ռուս խաղաղապահ առաքելությանը կհաջողվի իր վերահսկողության տիրույթում ծագած խնդիրները կարգավորելու և, ադրբեջանական կողմի հետ քաշումից հետո, անվտանգային լրացուցիչ երաշխիքների տրամադրմամբ խաղաղ բնակչությունը կվերադառնա իրենց տներ», - ասված է տարածված հայտարարությունում։

Власти Арцаха ведут активный диалог с командованием российского миротворческого контингента: прилагаются усилия для отвода ВС Азербайджана на исходные позиции
25/03/2022 13:23
Власти Республики Арцах ведут активный диалог с командованием размещенного в республике российского миротворческого контингента, сообщает Информационный штаб Арцаха.
«Прилагаются все усилия для того, чтобы российская сторона в рамках своей миссии применила соответствующие меры на всех уровнях для возвращения на исходные позиции азербайджанского войска, проникшего 24 марта в село Парух Аскеранского района.
Параллельно с этим, Вооруженные силы Арцаха предпринимают дополнительные меры с целью обеспечения безопасности близлежащих сёл.
Ожидаем, что в результате последовательной работы российской миротворческой миссии удастся урегулировать возникшие в зоне своей ответственности проблемы и после отхода  азербайджанской стороны мирные жители смогут вернуться в свои дома с предоставлением дополнительных гарантий безопасности», - говорится в распространенном заявлении.