Գիշերը Ադրբեջանը կրակ է բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, հարվածային ԱԹՍ. հակառակորդն ունի 5 զոհ, հայկական կողմը՝ 1 վիրավոր
25/03/2022 10:19
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի՝ վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում, հաղորդում են Պաշտպանության բանակից։
«Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր: Ավելին, ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ՝ հարվածային ԱԹՍ:
Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։
Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։
Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ», - ասված է ՊԲ հաղորդագրությունում։

ВС Азербайджана ночью обстреляли позиции Армии обороны Арцаха, противник понёс потери – Минобороны Арцаха
25/03/2022 11:37
Подразделения ВС Азербайджана 24 марта, грубо нарушив требования трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, вторглись в зону ответственности Миротворческого контингента Российской Федерации в Республике Арцах, взяв под свой контроль село Парух Аскеранского района и близлежащие позиции, а затем попытались обеспечить продвижение на восточном участке границы, сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
«Продолжавшиеся несколько часов переговоры, которые велись российским миротворческим контингентом и соответствующими органами Арцаха, так и не дали существенных результатов и противник не вернулся на исходные позиции. Более того, в ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям Армии обороны, применив как огнестрельное оружие различного калибра, так и ударные БПЛА.
В результате перестрелки противник понес потери не менее 5 военнослужащих убитыми. С армянской стороны есть один раненый.
По состоянию на 09:00 обстановка относительно стабильная.
Ожидаем, что российские миротворцы предпримут меры для возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции», - говорится в сообщении Минобороны Арцаха.