Արցախում հումանիտար աղետ ստեղծելու և նոր պատերազմ հրահրելու Ադրբեջանի փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության միանշանակ դիրքորոշումը կարևոր հավաքական ներդրում կլինի․ Արցախի ԱԳՆ
26/03/2022 17:28
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որում նշված է․
«Ողջունելի է, որ միջազգային հանրությունը, ինչպես արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների, այնպես էլ առանձին քաղաքական ու հասարակական գործիչների մակարդակով դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը՝ ուղղված լարվածության սրմանը և Արցախի բնակչության ահաբեկմանը։
Համոզված ենք, որ Ադրբեջանի՝ Արցախում հումանիտար աղետ ստեղծելու և նոր պատերազմ հրահրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության միանշանակ դիրքորոշումը կարևոր հավաքական ներդրում կլինի իրավիճակի կայունացման գործում։
Վստահ ենք, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ ջանքերը և միջազգային հանրության հստակ ու համարժեք դիրքորոշումը՝ լրացված քաղաքական միջոցներով, կզրկեն Ադրբեջանին Արցախի բնակիչների իրավունքների համակարգված կոպտագույն խախտումները իր ներքին գործերի շարքին դասելու հնարավորությունից»։

Օднозначная позиция мирового сообщества в ответ на попытки Азербайджана устроить в Арцахе гуманитарную катастрофу и разжечь новую войну станет коллективным вкладом в стабилизацию ситуации- МИД Арцаха
26/03/2022 17:38
Приветствуем реакцию международного сообщества как на уровне внешнеполитических ведомств, так и отдельных политических и общественных деятелей с осуждением провокационных шагов Азербайджана по эскалации напряженности и терроризированию населения Арцаха, говорится в заявлении МИД Республики Арцаха․
«Убеждены, что однозначная позиция мирового сообщества в ответ на попытки Азербайджана устроить в Арцахе гуманитарную катастрофу и разжечь новую войну станет важным коллективным вкладом в стабилизацию ситуации.
Уверены, что миротворческие усилия России, четкая и адекватная позиция международного сообщества, подкрепленные политическими мерами, лишат Азербайджан возможности квалифицировать систематические грубейшие нарушения прав жителей Арцаха как свое внутреннее дело»,- отмечается в заявлении.