ՌԴ խաղաղապահ զորակազմից պահանջում ենք ապահովել խաղաղություն. ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը
Տեղի է ունենում այն, ինչ ակնկալվում էր. Ադրբեջանը, օգտվելով Ուկրաինայի խնդրի վրա աշխարհի ուշադրության կենտրոնացումից, քայլեր է կատարում` ավարտին հասցնելու իր հակահայ ծրագրերը, որոնք իրականացնելու նորագույն հանգրվանն սկսվեց 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմով, նշված է Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Բյուրոյի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Միաժամանակ, վերջին ամիսներին նկատելի էին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարությամբ Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ ուժերի առաքելությանը խոչընդոտող գործողություններ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից:
Այս օրերի արտասովոր ցուրտ եղանակին Արցախի գազամատակարարման խափանումով և Փառուխ գյուղ և հարակից տարածքներ ներխուժումով Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախը հայաթափելու իր անթաքույց ծրագիրը:
Այս ծանր օրերին անհրաժեշտ է համազգային ուժերով ամենուրեք դիմադրել Ադրբեջանի և Թուրքիայի այս հակահայ քաղաքականությանը:
Առ այդ, անհրաժեշտ է.
ա) Դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություններին՝ պահանջելով` չանտեսել Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջան-Թուրքիա դաշինքի հակահայ քաղաքականությունն ու քայլերը։
բ) Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի դեմ բողոքի տարաբնույթ գործողություններով` քաղաքական շրջանակների և հանրային կարծիքի ուշադրությունը հրավիրել նոր թափ առած հակահայ այս քաղաքականության վրա։
Արցախում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմից պահանջում ենք ապահովել թշնամի ուժերի` իրենց ելման կետեր վերադարձը և խաղաղության պահպանումը։
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը կանգնած է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի կողքին և պատրաստ է հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցելու նրան` Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու պատասխանատվության իրականացման գործում:
Ադրբեջան-Թուրքիա դաշինքի այս հակահայ քաղաքականությունը չի կարող մնալ առանց արձագանքի. այս քաղաքականության հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու են այդ երկու պետությունները», - նշված է հայտարարությունում։

Требуем от миротворческого контингента РФ обеспечить возвращение вражеских сил на исходные позиции и соблюдение мира – заявление Бюро АРФД
26/03/2022 14:32
Азербайджан, пользуясь тем, что внимание мира сконцентрировано на конфликте в Украине, предпринимает шаги, чтобы довести до конца свои антиармянские программы, новый этап реализации которых начался с 44-дневной войны, говорится в заявлении Бюро АРФ «Дашнакцутюн».
«Одновременно, в последние месяцы со стороны военно-политического руководства Азербайджана были заметны действия, препятствующие дислоцированной согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года в Арцахе российской миротворческой миссии.
Прекращение подачи газа в Арцах в условиях необычно холодной погоды и вторжение в село Парух и сопредельные территории со стороны Азербайджана преследует цель деарменизации Арцаха.
В эти тяжелые дни необходимо противостоять этой антиармянской политике Азербайджана и Турции общенациональными силами.
Для этого необходимо:
а) Обратиться к членам Совета безопасности ООН и странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ с требованием не игнорировать антиармянскую политику и шаги альянса Азербайджан – Турция против Арцаха и Республики Армения.
б) Различными акциями протеста против Азербайджана и Турции – обратить внимание политических кругов и общественности на эту получившую новый размах антиармянскую политику.
Требуем от дислоцированного в Арцахе миротворческого контингента Российской Федерации обеспечить возвращение на исходные позиции вражеских сил и соблюдение мира.
АРФ «Дашнакцутюн» поддерживает Армию обороны Республики Арцах и готово всеми возможными способами способствовать ей в обеспечении безопасности Республики народа Арцаха.
Эта антиармянская политика азербайджано-турецкого альянса не может оставаться без ответа: всю ответственность за последствия этой политики понесут эти две страны», - отмечается в заявлении.