Խիստ մտահոգված ենք ԼՂ-ում լարվածության աճի կապակցությամբ, կողմերին կոչ ենք անում պահպանել եռակողմ պայմանավորվածությունները․ ՌԴ ԱԳՆ
26/03/2022 22:10
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ խիստ մտահոգություն հայտնելով  Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության աճի կապակցությամբ։
«Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության 26․03․2022 թվականի տեղեկատվական ամփոփագրում արձանագրված փաստերը՝ ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի ռազմական ներխուժման և հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ, հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև կնքված հայտարարության դրույթներին ։
Կողմերին կոչ ենք անում ցուցաբերել զսպվածություն և ամենաբարձր մակարդակով ապահովել առկա եռակողմ պայմանավորվածությունների խստիվ պահպանումը»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում։
Ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը, կողմերի հետ համագործակցությամբ, անհրաժեշտ միջոցառումներ է ձեռնարկում տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի համար, նշված է փաստաթղթում։

МИД РФ призвал к соблюдению трехсторонних договоренностей по Карабаху
МИД РФ распространил заявление, выразив крайнюю озабоченность ростом напряженности в Нагорном Карабахе.
"Зафиксированные в информационном бюллетене министерства обороны РФ от 26.03.2022 г. факты вооруженного проникновения в зону ответственности российского миротворческого контингента и нарушения режима прекращения огня идут вразрез с положениями Заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г." - говорится в заявлении.
"Настоятельно призываем стороны проявлять сдержанность и обеспечить неукоснительное соблюдение имеющихся трехсторонних договоренностей на высшем уровне", - заявили в МИД.
По линии российских миротворцев во взаимодействии с обеими сторонами принимаются необходимые меры для деэскалации обстановки в регионе, говорится в документе.