Արցախի տարածքային ամբողջականությունը խախտելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը վարույթ է ընդունվել
26/03/2022 11:23
Արցախի քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչության Ասկերանի շրջանի քննչական բաժնում վարույթ է ընդունվել 2022թ մարտի 24-ին ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից ԼՂՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի համաձայն՝ Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության մաս կազմող Ասկերանի շրջանի՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում տեղակայված Փառուխ համայնք ապօրինի մուտք գործելու, զենքի կիրառմամբ ու կիրառման սպառնալիքի գործադրմամբ այն զավթելու և դրա մոտակայքի բարձունքին տիրանալու, այդպիսով Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը խախտելու դեպքի առթիվ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածով հարուցված քրեական գործը։

Следственный комитет принял в производство уголовное дело по факту нарушения территориальной целостности Арцаха
26/03/2022 13:37
Следственный комитет Республики Арцах принял в производство уголовное дело по факту нарушения территориальной целостности Республики Арцах.
«В следственном отделе Аскеранского района территориального следственного управления СК Республики Арцах принято в производство уголовное дело, возбужденное по статье 313 Уголовного кодекса Республики Арцах – по факту нарушения территориальной целостности Республики Арцах.
Предварительное расследование продолжается.
Ранее прокуратура Республики Арцах возбудила уголовное дело по факту незаконного вторжения 24 марта, около 16:00, военнослужащих ВС Азербайджана на территорию общины Парух Аскеранского района, находящуюся в зоне ответственности российских миротворческих сил, захвата этой территории и расположенный поблизости высоты с применением оружия и под угрозой его применения, нарушив тем самым территориальную целостность Республики Арцах.