Առուշ Առուշանյանն ազատ արձակվեց (Տեսանյութ)
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, որոշում կայացրեց արդարացնել Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանին. վերջինս ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից։
Առուշանյանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ ՔՕ 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 322-րդ հոդվածով, 113-րդ հոդվածով։
Նրա նկատմամբ որպես պատիժ է կիրառվել ազատազրկումը՝ 1 տարի 6 ամիս ժամկետով, սակայն, նկատի ունենալով, որ Առուշանյանը 8 ամիս գտնվել է արգելանքի տակ, նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել 6 ամիս 18 օր ժամկետը։
Առուշանյանի նկատմամբ ազատազրկման ձևով պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանելով փորձաշրջան 1 տարի 6 ամիս ժամկետով։
Ըստ դատավճռի՝ Առուշանյանը, սակայն, ազատ արձակվելով՝ չի կարողանա ղեկավարել Գորիս համայնքը. որպես պատիժ է նշանակվել ինքնավար մարմիններում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու հնարավորությունից զրկելը 5 տարի ժամկետով։
Նշենք, որ դատախազը մեղադրական ճառով պահանջել էր մեղավոր ճանաչել Առուշանյանին և դատապարտել ազատազրկման՝ 9 տարի 6 ամիս ժամկետով։
Վերջին դատական նիստում Առուշ Առուշանյանը դատարանում վերջին խոսքով էր հանդես եկել՝ նշելով, թե ամբողջ կյանքում արդար է ապրել և շարունակելու է արդար ապրել, հույս ունի, որ արդարությունը կհաղթի։
Հիշեցնենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը հուլիսի 15-ին հայտարարել էր Առուշանյանին մեղադրանք առաջադրելու մասին։
Մյուս քրեական գործը, որը միացվել է սույն վարույթին, ավելի վաղ է ուղարկվել դատարան և քննվում էր Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Նապոլեոն Օհանյանի վարույթում։
Սույն գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշման համաձայն՝ Ա.Առուշանյանն իր ընտանիքին պատկանող մեկ այլ ՍՊ ընկերությունում 2020թ. հունվար-փետրվար ամիսներին կատարված գույքագրմամբ արձանագրված շուրջ 33,000,000 ՀՀ դրամ պակասորդի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու և պատճառված վնասը հատուցելուն հարկադրելու նպատակով 2020թ. փետրվարին ընկերության պահեստ է կանչել ՍՊ ընկերության աշխատակցին և վերջինիս հետ հանդիպման ընթացքում ֆիզիկական բռնություն գործադրելով և բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, որպես պատճառված ենթադրյալ վնասի դիմաց փոխհատուցման միջոց՝ աշխատակցից պահանջել է իրեն տրամադրել նրան պատկանող «Նիսսան պայտֆայնդեր» մակնիշի ավտոմեքենան, բանկում գրավադնել կնոջ հարազատներին պատկանող բնակարանը և ստացած վարկային միջոցները տրամադրել իրեն:

Аруш Арушанян освобожден из-под стражи в зале суда
Суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством судьи Гнела Гаспаряна принял решение оправдать руководителя общины Горис Аруша Арушаняна. Аруш Арушанян освобожден из-под стражи в зале суда.
Напомним, мэр Гориса Аруш Арушанян был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 308, статьями 322 и 113 Уголовного кодекса Армении.
В качестве наказания в его отношении было назначено лишение свободы на срок 1 год 6 месяцев, однако принимая во внимание, что Аруш Арушанян уже 8 месяцев находится под стражей, срок окончательного наказания назначен 6 месяцев 18 дней.
Условное осуждение в виде лишения свободы не применено, суд установил испытательный срок 1 год 6 месяцев
Согласно решению суда, Аруш Арушанян, находясь на свободе, не сможет руководить общиной Горис, он лишен возможности занимать должность руководителя в органах местного самоуправления на срок 5 лет.
Отметим, что прокурор требовал признать Аруша Арушаняна виновным и наказать его лишением свободы на срок  9 лет 6 месяцев.
Напомним, Специальная следственная служба 15 июля сообщила о том, что Арушу Арушаняну предъявлено обвинение.
Согласно ССС,  руководитель общины Горис Сюникской области Армении, занимающий 32-ю строчку в предвыборном списке блока «Армения» Аруш Арушанян, для обеспечения максимального количества голосов в пользу упомянутого блока и руководствуясь личными и групповыми интересами, подготовил тяжелое преступление, в частности дачу взятки одному и более избирателям.