Ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է. ՀՀ ԱԳՆ-ն քարտեզներ է հրապարակել
28/03/2022 12:16
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը գոհունակությամբ արձանագրում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները հստակ գնահատական են տվել Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության վերջին սրմանը՝ փաստելով, որ այն հետևանք է ադրբեջանական զորքերի շարժի:
«Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, թե բանակային ստորաբաժանումները ետ քաշելու կոչ է հղել ադրբեջանական կողմին: Մարտի 27-ին էլ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, թե ադրբեջանական կողմը իր ստորաբաժանումները դուրս է բերել Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ բնակավայրի հատվածից:
Այսուհանդերձ, ստիպված ենք արձանագրել, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է, ինչը արտահայտված է կից ներկայացված քարտեզներում:
Ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ միջոցներ կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի դադարեցնելու և Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս բերելու համար: Կարևոր ենք համարում, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման այս ողջ ընթացքում խաղաղապահ զորախմբի գործողությունների պատշաճ քննություն տեղի ունենա և տրվեն մի շարք հարցերի պատասխաններ:
Ծանոթագրություն կցված քարտեզների.
Երկու քարտեզներում էլ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտու ուրվագիծը վերցված է ՌԴ պաշտպանության նախարարության կայքէջից:
2022թ. մարտի 24-ի իրադրությունը նկարագրող քարտեզում հստակ երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում ադրբեջանական հենակետեր չկան:
2022թ. մարտի 28-ի առավոտյան ժամը 09.00-ի իրադրությունը արտահայտող քարտեզում երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տեղադրված են ադրբեջանական հենակետեր», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում։

Вторжение азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе продолжается – МИД Армении опубликовал карты
28/03/2022 13:34
Министерство иностранных дел Армении с удовлетворением констатирует, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ дали четкую оценку недавней эскалации ситуации в Нагорном Карабахе, подтвердив, что она является следствием продвижения азербайджанских войск.
«Министерство обороны РФ заявило, что обратилось к азербайджанской стороне с призывом осуществить отвод армейских подразделений. 27 марта Минобороны РФ распространило заявление о том, что азербайджанская сторона отвела свои позиции из населенного пункта Парух Нагорного Карабаха.
Тем не менее, вынуждены констатировать, что вторжение азербайджанских подразделений в зону ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе продолжается, что отражено на прилагаемых картах.
Ожидаем, что миротворческий контингент Российской Федерации в Нагорном Карабахе предпримет конкретные меры для прекращения вторжения азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворцев и вывода вооруженных сил Азербайджана.
Считаем важным провести надлежащее расследование действий миротворческих сил в течениек всего периода вторжения азербайджанских подразделений и дать ответы на ряд вопросов.
Примечание к прилагаемым картам
На обеих картах очертание зоны ответственности российских миротворческих сил взято с вебсайта министерства обороны РФ.
На карте, описывающей ситуацию на 24 марта 2022 года, четко видно, что в зоне ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе азербайджанских баз нет .
На карте, обображающей ситуацию по состоянию на 09:00 28 марта 2022 года, видно, что азербайджанские базы размещены в зоне ответственности миротворческого контингента в Нагорном Карабахе», - говорится в заявлении МИД Армении.