Բոլոր կողմերը պետք է ամեն ինչ անեն, որ ադրբեջանական զինվորները վերադառնան իրենց ելման դիրքեր. նախարար
28/03/2022 12:52
Ադրբեջանական կողմը չի ազատել Քարագլխում զբաղեցրած դիրքերը, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է Ադրբեջանը զիջումներ է պահանջում գազի դիմաց, նախարարն ասաց, թե չի կարող մեկնաբանել. քննարկումներին չի մասնակցում։
«Մի բան հստակ է՝ նոյեմբերի 9-ի այն դիրքերը, որտեղ կանգնել էին, այդ դիրքեր խախտվել են թե գյուղի, թե բարձունքի ուղղությամբ, կարծում եմ՝ բոլոր կողմերը պետք է ամեն ինչ անեն, որ ադրբեջանական զինվորները վերադառնան իրենց ելման դիրքեր», - հայտարարեց Գնել Սանոսյանը։
Նշենք, որ այսօր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը քարտեզներ էր հրապարակել՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է։
«2022թ. մարտի 28-ի առավոտյան ժամը 09.00-ի իրադրությունը արտահայտող քարտեզում երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տեղադրված են ադրբեջանական հենակետեր», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում։

Все стороны должны приложить максимум усилий, чтобы азербайджанские военные вернулись на исходные позиции – Саносян
28/03/2022 14:38
Азербайджанская сторона не отвела войска с занятых позиций на высоте Караглух, заявил сегодня в беседе с журналистами министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян.
На вопрос, может ли быть, что Азербайджан требует уступок за газ, министр отказался ответить, отметив, что не участвует в обсуждениях.
«Ясно одно, что те позиции, на которых мы остановились 9 ноября, нарушены как в направлении села, так и высоты. Считаю, что все стороны должны приложить максимум усилий, чтобы азербайджанские военные вернулись на исходные позиции», - заявил министр.
Отметим, что министерство иностранных дел Армении опубликовало сегодня карты, отметив, что вторжение азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе продолжается.
«На карте, где отражена ситуация по состоянию на 09:00 28 марта 2022 года, азербайджанские опорные пункты размещены в зоне ответственности миротворческого контингента в Нагорном Карабахе», - говорится в заявлении МИД Армении.