«Վատ խաղաղությունը նախընտրելի է յուրաքանչյուր պատերազմից». Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ղրղզստանի խորհրդարանի նախագահին
28/03/2022 15:24
ՀՀ Աժ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 28-ին հանդիպել է Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի (խորհրդարանի) նախագահ Տալանտ Մամիտովին:
Կողմերը քննարկել են ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում փոխգործակցության հեռանկարները՝ արձանագրելով խորհրդարանական դիվանագիտության եւ բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարևորել է երկու երկրների պատվիրակությունների կառուցողական համագործակցությունն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում և այլ խորհրդարանական հարթակներում:
Ղրղզ գործընկերը հիշեցրել է 1994թ. Բիշքեկում ստորագրված Լեռնային Ղարաբաղի հրադադարի վերաբերյալ արձանագրությունը՝ փաստելով, որ վատ խաղաղությունը նախընտրելի է յուրաքանչյուր պատերազմից:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգության և խաղաղության հաստատման հարցերին՝ երկուստեք կարևորվել է խաղաղության օրակարգի սատարումը:
Ի թիվս քննարկումների լայն շրջանակի՝ մտքեր են փոխանակվել նաև ապակենտրոնացված համագործակցության շուրջ: Այս համատեքստում առանձնացվել են երկրորդ քաղաքներ Գյումրիի և Օշի, ինչպես նաեւ Շիրակի և Օշի համապատասխան համալսարանների միջև փոխանակման առաջիկա ծրագրերը:

«Худой мир лучше любой войны» – Ален Симонян встретился со спикером парламента Кыргызстана
Председатель Национального Собрания Ален Симноян 28 марта встретился с председателем Цогорки Кенеша (парламента) Кыргызской Республики Талантом Мамитовым, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в рамках МПА СНГ, отметив необходимость активного взаимодействия в парламентской дипломатии и группах дружбы.
Председатель парламента особо выделил конструктивное сотрудничество делегаций двух стран в МПА СНГ, ПА ОДКБ и других парламентских площадках.
Кыргызский коллега упомянул подписанный в 1994 году Бишкекский протокол о перемирии в Нагорном Карабахе, заметив, что «худой мир предпочтительнее любой войны». Касаясь вопросов безопасности и установления мира в регионе, обе стороны подчеркнули важность поддержки мирной повестки.
Помимо широкого круга обсуждений состоялся также обмен мнениями по децентрализованному сотрудничеству. В этом контексте выделены предстоящие обменные программы между вторыми городами стран – Гюмри и Ошем, а также соответственно между Ширакским и Ошским университетами.