Համբարձում Մաթևոսյանը Մասդար և Քարֆուր ընկերությունների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
30/03/2022 15:09
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում մարտի 29-ին հանդիպել է էմիրաթական «Մասդար» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մուհամեդ Ջամիլ Ալ Ռամահիին։
Ընկերության ներկայացուցիչների կողմից ներկայացվել են «Այգ-1»` 200 Մվտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանի ընթացիկ աշխատանքները և տեղեկացրել են, որ կայանի կառուցումն ու գործարկումը` անհրաժեշտ հարակից ենթակառուցվածքներով, նախատեսում են ավարտին հասցնել մինչև 2023թ-ի դեկտեմբեր:
Ընկերությունը տեղեկացրել է նաև իր` արևային և քամու էներգիայի արտադրության ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնման մտադրությունները:
Նույն օրը փոխվարչապետ Մաթևոսյանը հանդիպել է նաև Քարֆուրի Կառավարությունների հետ հարաբերությունների գծով ավագ փոխնախագահ Յունիս Ալ-Մուլային և միջազգային զարգացման գծով փոխնախագահ Պիեռ Կասիմատիսին։
Ընկերության ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ Քարֆուրը, հանդիսանալով էմիրաթական «Majid Al Futtaim» հոլդինգի մաս, նախատեսում է աստիճանաբար ընդլայնել իր գործունեությունը` համաձայն ընկերության կողմից 2021թ-ին ընդունված քառամյա զարգացման պլանի:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ցանցի` դեպի ՀՀ մարզեր ընդլայնվելու հնարավորությունը, ինչպես նաև հայկական ապրանքները Քարֆուրի համաշխարհային ցանցի միջոցով վաճառելու հնարավորությունները:

Вице-премьер Армении обсудил с представителями руководств компаний Masdar и Carrefour возможности расширения сотрудничества
30/03/2022 17:46
Вице-премьер Амбарцум Матевосян 29 марта в Дубае встретился с генеральным директором эмиратской компании «Масдар» Мохаммедом Джамилем Аль Рамахи.
Представители компании представили текущие работы солнечной фотовольтаической станции «Айг-1» мощностью 200 МВт и сообщили, что строительство и эксплуатацию станции с необходимой инфраструктурой планируется завершить к декабрю 2023 года.
Компания также сообщила о намерении расширить сотрудничество в сфере производства солнечной и ветряной энергии.
В тот же день вице-премьер Матевосян встретился со старшим вице-президентом компании Carrefour по связям с правительствами Юнисом Аль-Муллой и вице-президентом по международному развитию Пьером Касиматисом.
Представители компании сообщили, что Carrefour, являясь частью эмиратского холдинга «Majid Al Futtaim», планирует постепенно расширять свою деятельность в соответствии с принятым компанией в 2021 году четырехлетним планом развития.
В ходе встречи были обсуждены возможности расширения сети на регионы Армении, а также возможности реализации армянских товаров через всемирную сеть Carrefour.