«Հրապարակ». Ազգային հերոսի կոչում են շնորհել մի մարդու, որ պատերազմին մասնակցելուց ձախողել է
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երբ պատերազմից հետո՝ 2020-ի նոյեմբերի 20-ին Անդրանիկ Փիլոյանը նշանակվեց ԱԻ նախարար, մենք չգիտեինք, որ մեկուկես տարի անց ԱԻՆ-ի հետ կապված քրեական գործ է քննվելու, և նախարարին հրավիրելու են հարցաքննության։
Բայց մենք գրում էինք, որ անհասկանալի է, թե ինչու են բարձրացում մի մարդու պաշտոնը, որ պատերազմին մասնակցելուց ձախողել է հարավային հատվածի պաշտպանությունը, և նրա ղեկավարած ստորաբաժանումից մատների վրա հաշված մարդիկ են փրկվել։
Այսինքն, մենք պարտվել ենք նրա և նրա նմանների պատճառով։ Մինչդեռ Նիկոլ Փաշինյանը որոշեց ոչ միայն վերջինիս նախարար նշանակել, այլև պատերազմի թեժ օրերին՝ հոկտեմբերի 22-ին, Ազգային հերոսի կոչում շնորհել»։

«Грапарак»: Звание Национального героя присвоили человеку, который потерпел неудачу во время войны
Когда после войны, 20 ноября 2020 года Андраник Пилоян был назначен главой МЧС Армении, никто не предполагал, что через полтора года будет расследоваться связанное с министерством дело и министра вызовут на допрос, пишет газета «Грапарак».
«Однако мы писали, что вызывает недоумение, почему повышают в должности человека, который во время войны провалил оборону южного участка и из руководимого им подразделения спаслись считанные люди.
То есть, мы проиграли войну из-за него и таких как он. Между тем, Никол Пашинян решил не только назначить его министром, но и в самые напряженные дни войны – 22 октября – присвоить ему звание Национального героя», - пишет газета.