Համբարձում Մաթևոսյանն ու ՄԱԿ-ի առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի գլխավոր քարտուղարը քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած այցի շրջանակում, հանդիպել է ՄԱԿ-ի առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի գլխավոր քարտուղար Ռեբեկա Գրինսպանին, քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։
Մասնավորապես, զրույցի ընթացքում բարձր է գնահատվել տնտեսության դիվերսիֆիկացման, մարդկային կապիտալի ու կայուն տնտեսական զարգացման ուղղություններով համագործակցությունը, քննարկվել են հետկովիդյան իրավիճակի առանձնահատկությունները` դեպի ծով ելք չունեցող պետությունների համար կարևորելով վերջիններիս կարիքներին հարմարեցված լուծումների անհրաժեշտություն:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև համագործակցության հնարավորությանը թվայնացման, ինչպես նաև ներդրումների աջակցման ուղղություններով:
ՄԱԿ-ի առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի գլխավոր քարտուղարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել մասնավոր հատվածի` թվայնացմանը պատրաստ լինելու գնահատման և ճանապարհային քարտեզի մշակման հարցերում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքային կարգով շարունակելու քննարկումները` ներդրումների աջակցման ոլորտում կոնկրետ նախաձեռնությունների մշակման նպատակով:
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը Հայաստանի կառավարության անունից վերահաստատել է Օրակարգ 2030-ի և կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանը նպաստելու հանձնառությունը:

Амбарцум Матевосян обсудил с генеральным секретарем Конференции ООН по торговле и развитию широкий круг вопросов
В рамках визита в Объединенные Арабские Эмираты вице-премьер Амбарцум Матевосян 29 марта встретился с генеральным секретарем Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД) Ребекой Гринспан. Был обсужден широкий круг представляющих взаимный интерес вопросов, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В частности, в ходе беседы было высоко оценено сотрудничество в сферах диверсификации экономики, развития человеческого капитала и устойчивого экономического развития, были обсуждены особенности постковидской ситуации, подчеркнута необходимость решений, приспособленных для не имеющих выхода к морю стран.
Стороны коснулись возможности сотрудничества в сфере цифровизации, а также инвестиционной поддержки.
Генеральный секретарь ЮНКТАД выразила готовность помочь частному сектору в разработке дорожной карты и оценки готовности к цифровизации.
Достигнута договоренность продолжить в рабочем порядке обсуждение по выработке конкретных инициатив в сфере поддержки инвестиций.
Вице-премьер Амбарцум Матевосян от имени правительства Армении подтвердил приверженность повестке дня до 2030 года и реализации целей устойчивого развития.