Ադրբեջանը բռնազավթել է Ասկերանի շրջանի մեծ հատված՝ 1 100 -1 200 հեկտար․ Հայաստանն արցախահայության անվտանգությունը չի ապահովել․ պատգամավոր
31/03/2022 12:58
Ե՛վ ռազմական, և՛ քաղաքական, և՛ դիվանագիտական առումով բավականին բարդ իրավիճակում ենք, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Արցախում Ադրբեջանի ագրեսիայի նոր դրսևորումներին։
Պատգամավորը շեշտեց՝ Ադրբեջանը, խախտելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությունը, բռնազավթել է Արցախի Ասկերանի շրջանի բավականին մեծ հատվածը։
«Մոտավոր գնահատականներով, 1 100 -1 200 հեկտարի մասին է խոսքը, բայց սա չպետք է գնահատել միայն տարածքային առումով, որովհետև Ադրբեջանի նպատակն է, ներխուժում ապահովելով, բարելավել իր դիրքային առավելությունը, նաև վերահսկողություն հաստատել Արցախի՝ այս պահին մեր վերահսկողության տակ գտնվող հատվածների կենսունակության վրա», - ասաց Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը իրավիճակին համահունչ որևէ գործողություն չի իրականացրել։
«Քաղաքական հայտարարությունները կամ իրավիճակի վերաբերյալ գնահատականները զսպող, կանխարգելող դերակատարում չունեն, և պետք է արձանագրել, որ Հայաստանն, իր հնարավորությունների սահմաններում, ամբողջությամբ չի ծավալվել և արցախահայության անվտանգությունը չի ապահովել», - ընդգծեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Азербайджан оккупировал довольно большой участок Аскеранского района – 1100-1200 гектаров
31/03/2022 14:37
Мы находимся в довольно сложной ситуации и в политическом, и в дипломатическом плане, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, касаясь новой агрессии Азербайджана в Арцахе.
Депутат отметил, что Азербайджан, нарушив трехстороннюю договоренность от 9 ноября 2020 года, оккупировал довольно большой участок Аскеранского района Республики Арцах.
«По приблизительной оценке, речь идет о 1100 -1200 гектарах, однако это не нужно рассматривать только в территориальном контексте, поскольку обеспечив вторжение, Азербайджан преследует цель улучшить свое позиционное преимущество, а также обеспечить контроль над жизнедеятельностью тех районов Арцаха, которые в данный момент находятся под нашим контролем», - сказал Тигран Абрамян.
По его словам, Армения не осуществила каких-либо соответствующих ситуации действий.
«Политические заявления или оценки ситуации не играют сдерживающей, превентивной роли. Нужно констатировать, что Армения в рамках своих возможностей не развернула надлежащих действий и не обеспечила безопасность армян Арцаха», - подчеркнул Тигран Абрамян.