Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի դուրսբերումը նշանակում է հայերի դուրսբերում. ՀՀ վարչապետ
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի դուրսբերումը նշանակում է Լեռնային Ղարաբաղից հայերի դուրսբերում, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ըստ էության, այս պահանջն է, որ Ադրբեջանը ձևակերպում է: Սրանով է նաև հիմնավորվում, Լեռնային Ղարաբաղը հայկական ամեն ինչից, այդ թվում հազարամյա եկեղեցիներից, խաչքարերից, գրառումներից ազատելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը: Եվ Փառուխի իրադարձություններն են հիմնավորում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը պաշտպանվելու կարիք ունի, այլապես կդառնա ցեղասպանության զոհ», - ասաց նա:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ նախկինում իրենք առաջարկել են լուծումներ, որոնք կնվազեցնեին կամ կբացառեին նման կոնֆլիկտային իրավիճակը և կլուծեն ռազմականացված շփման գծի հարցը:
«Նկատի ունեմ Փառուխի հետ կապված իրադարձությունները: Առաջարկի էությունը հետևյալն է. արձանագրել, ֆիքսել շփման գիծը Լեռնային Ղարաբաղում, արձանագրել կողմերի պարտավորությունը՝ չհատել այդ շփման գիծը, գծի երկայնքով հանել բոլոր մարտական հենակետերը, ստեղծել դեմիլիտարիզացված գոտի և պայմանավորվածությունների կատարումն ամրացնել կոնկրետ երաշխիքներով: Այս առաջարկությունը չի ընդունվել, բայց երաշխիքների արդիականությունն ակնհայտ է հատկապես հիմա», - նշեց վարչապետը:
Վարչապետի խոսքով՝ Փառուխի ճգնաժամը, ըստ էության, ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման արդյունքում:
«Տարածաշրջանում լարվող իրադրությունը թուլացնելու համար ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն՝ Փառուխ-Խրամորթ հատվածից մի շարք դիրքեր հայելային կերպով հանելու վերաբերյալ և այս պայմանավորվածությունը պիտի երաշխավորեր ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը: Հայկական մի քանի դիրքեր ետ են քաշվել, Ռուսաստանի խաղաղապահները տեղակայվել են նշված հատվածում, սակայն նրանց աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի:
Մենք ցավով ենք արձանագրում սա և այն, որ չնայած Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարության, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, ՄԱԿ-ի հստակ հայտարարություններին ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի այսօրվա դրությամբ շարունակվում է:
Մենք ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց ապահովելու և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար:
Ակնկալում ենք նաև, որ ներխուժման ընթացքում և դրանից հետո խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների գործողությունները, որոնց մասին նշեցի, կամ հնարավոր անգործությունը, արժանանան պատշաճ քննության: Եկեք չմոռանանք նաև, որ այս իրադարձություններից առաջ Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը 10 օր շարունակ ականանետային կրակ էին բացում: Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք գյուղերում հրաձգային զենքերով կրակում էին և կրակում են բնակելի տների և գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող մարդկանց, տեխնիկայի, տրակտորների ուղղությամբ, բնականաբար, ղեկին գտնվող մարդկանց: Նման դեպքեր են արձանագրվել Նոր Շեն, Ամարաս, Թաղավարտ գյուղերի ուղղությամբ, իսկ 2021 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստ է սպանվել՝ տրակտորի ղեկին, ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից, խաղաղապահների ներկայությամբ», - ասաց ՀՀ վարչապետը:

Вывод Армии обороны Нагорного Карабаха означает депортацию армян – Никол Пашинян
Вывод Армии обороны Нагорного Карабаха означает депортацию армян из Нагорного Карабаха, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«По сути, Азербайджан формулирует именно такое требование. Этим обосновывается также политикой Азербайджана по уничтожению всех следов армянского наследия в Нагорном Карабахе, в том числе тысячелетних церквей, хачкаров, надписей. И события в Парухе доказывают, что армяне Нагорного Карабаха нуждаются в защите, в противном случае они станут жертвами нового геноцида», - сказал Никол Пашинян.
Он напомнил о том, что в прошлом они предлагали решения, которые уменьшили бы или исключили подобные конфликтные ситуации и решили бы вопрос линии соприкосновения.
«Я имею в виду события, связанные с Парухом. Суть предложения состояла в следующем: зафиксировать линию соприкосновения в Нагорном Карабахе, констатировать обязательство сторон – вывести все боевые опорные пункты с линии соприкосновения, создать демилитаризованную зону и закрепить выполнение договоренностей конкретными гарантиями. Это предложение не было принято, но актуальность гарантий очевидна особенно сейчас», - сказал Пашинян.
По словам премьера, кризис в Парухе, по сути, возник в результате нарушения договоренностей.
«Для ослабления напряженной обстановки в регионе была достигнута договоренность о зеркальном отводе ряда позиций на участке Парух – Храморт и эту договоренность должен был гарантировать миротворческий контингент РФ. Несколько армянских позиций были отведены, российские миротворцы расположились на этом участке, однако у них на глазах азербайджанцы вторглись в зону ответственности миротворцев.
Мы с сожалением констатируем, что несмотря на четкие заявления министерства обороны РФ, США, Франции, ООН, вторжение подразделений ВС Азербайджана в зону ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе на сегодняшний день продолжается.
Мы ожидаем, что миротворческий контингент РФ предпримет конкретные действия для обеспечения вывода азербайджанских подразделений из зоны ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе для восстановления статус-кво, зафиксированного трехсторонним заявлением от 9 ноября.
Ожидаем также, что действия или бездействие миротворческого контингента в течение всего периода вторжения азербайджанских подразделений и после этого удостоятся надлежащего расследования. Не следует также забывать, что до этих событий ВС Азербайджана 10 дней подряд обстреливали из минометов село Храморт, открывали огонь из стрелкового оружия по ряду сел Нагорного Карабаха, в направлении домов, выполняющих сельскохозяйственные работы людей, техники. Такие случаи были зафиксированы в направлении населенных пунктов Нор Шен, Амарас, Тагавард, а 9 октября 2021 года в присутствии миротворцев азербайджанским снайпером убит тракторист во время проведения сельскохозяйственных работ в Мартакертском районе», - сказал премьер Армении.