Միջազգային կառույցների լռությունը վկայում է, որ նրանք համագործակցում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ․ Լարիսա Ալավերդյան
31/03/2022 12:53
Միջազգային կառույցների լռությունը Արցախում Ադրբեջանի իրականացրած հանցավոր գործողություններին վկայում է այն մասին, որ կա հանցավոր համագործակցություն թուրք-ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականությունն իրականացնելու գործում, Հայաստանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության դիմաց կազմակերպված ացիայի ժամանակ հայտարարեց իրավապաշտպան, ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Ակցիայի մեկնարկին Արցախից բռնի տեղահանվածները, Ադրբեջանից փախստականները և քաղհասարակության ներկայացուցիչները միջազգային հանրությանը կոչ ուղղեցին ներդնել բոլոր մեխանիզմները՝ Արցախի հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ զտման գործողություններն ու քաղաքականությունը կանգնեցնելու համար։
«Մեղադրում եմ, առաջին հերթին, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնաժողովին, Հայաստանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության ղեկավարին և յուրաքանչյուրին աշխատակազմից», - Թուրքիայի և Ադրբեջանի գործողությունները հատկապես ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից չդատապարտելու կեցվածքը քննադատեց Լարիսա Ալավերդյանը։
Նա ընդգծեց՝ ինչպես ՄԱԿ-ը, այնպես էլ ԵԱՀԿ-ն ու մյուս միջազգային կառույցները աշխարհաքաղաքական զարգացումների և բախումների ֆոնին սեփական խնդիրներն են լուծում։
«Այո, համագործակցում են, այո, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ՝ ընդդեմ հայության։ Ոչ թե այն պատճառով, որ մեզ չեն սիրում, ադրբեջանցիներին սիրում են, իրենք դա անում են՝ աշխարհաքաղաքական բախման ժամանակ ամենապղտոր խնդիրները լուծելու և ամենապղտոր նպատակներին հասնելու համար», - ասաց Ալավերդյանը։

Молчание международного сообщества свидетельствует о том, что они сотрудничают с Турцией и Азербайджаном – Лариса Алавердян
31/03/2022 14:22
Молчание международных структур  в ответ на преступные действия Азербайджана в Арцахе свидетельствует о преступном сотрудничестве в деле осуществления политики геноцида турецко-азербайджанского тандема, заявила сегодня правозащитник, первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян в ходе акции протеста перед представительством ООН в Армении.
В начале акции протеста перемещенные из Арцаха лица, беженцы из Азербайджана и представители гражданского общества обратились к международному сообществу с призывом задействовать все механизмы для предотвращения политики этнических чисток и действий Азербайджана в отношении армянского населения Арцаха.
«В первую очередь, я обвиняю Комитет по правам человека ООН, руководителя представительства ООН в Армении и каждого сотрудника», - заявила Лариса Алавердян, касаясь неосуждения армянским офисом ООН действий Турции и Азербайджана.
Она подчеркнула, что как ООН, так и ОБСЕ и другие международные структуры на фоне геополитических развитий и конфликтов решают собственные задачи.
«Да, сотрудничают. Да, с Турцией и Азербайджаном – против армян. Не по той причине, что нас не любят, а азербайджанцев любят. Они делают это для решения во время геополитического конфликта самых мутных проблем и достижения самых мутных целей», - сказала Лариса Алавердян.