Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով ՀՀ գլխավոր դատախազի վճռաբեկ բողոքը վարույթ է ընդունվել
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով ՀՀ գլխավոր դատախազի վճռաբեկ բողոքը վարույթ է ընդունվել:
«Քանի որ նախընթաց ժամանակահատվածում ԶԼՄ-ների բազմաթիվ գործընկերներ, լրագրողներ պարբերաբար դիմել են համապատասխան տեղեկատվություն ստանալու համար, հայտնում եմ, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել Ռ. Քոչարյանի, Ս. Օհանյանի, Յ. Խաչատուրովի, Ա. Գևորգյանի վերաբերյալ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2021թ. նոյեմբերի 26-ի որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազի ներկայացրած բողոքը:
Բողոքով ՀՀ գլխավոր դատախազը Վճռաբեկ դատարանին միջնորդել է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ ՀՀ քրեական դատարավարության օրենսգրքի մի քանի հոդվածների դրույթերի Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու նպատակով, ինչպես նաև բեկանել գործով նշված անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և քրեական գործի մասը կարճելու վերաբերյալ Առաջին ատյանի, Վերաքննիչ դատարանների որոշումները ու քրեական գործն ուղարկել ստորադաս դատարան՝ նոր քննության»,-այս մասին հաղորդել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:

Кассационная жалоба генпрокурора по делу Роберта Кочаряна и других принята к производству суда
Кассационная жалоба генерального прокурора Армении по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других высокопоставленных лиц принята к производству суда.
«Поскольку в предшествующий период многочисленные коллеги из СМИ, журналисты периодически обращались для получения соответствующей информации, сообщаю, что Кассационный суд Армении принял к производству жалобу генерального прокурора на решение Апелляционного уголовного суда Армении от 26 ноября 2021 года относительно Р.Кочаряна, С.Оганяна, Ю.Хачатурова, А.Геворкяна.
Генеральный прокурор Армении ходатайствовал, чтобы Кассационный суд обратился в Конституционный суд для определения конституционности положений нескольких статей Конституции, а также отменил решения суда Первой инстанции, Апелляционного уголовного суда о прекращении уголовного преследования в отношении указанных лиц и направил уголовное дело на новое рассмотрение в нижестоящий суд», - сообщил советник генерального прокурора Гор Абрамян.