Նախարար Անդրանիկ Փիլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար. նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել
31/03/2022 11:28
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հարուցված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի վարույթում գտնվող քրեական գործով կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր ու առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, դրան օժանդակելու, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, խարդախության եղանակով խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու, ինչպես նաև խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով ապօրինի վարձատրություն ստանալու, տալու և այլ չարաշահումների վերաբերյալ:
Հիշյալ բազմադրվագ քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են վերը նշված ենթադրյալ հանցագործությունների կատարման բազմաթիվ դեպքեր, որոնցում ներգրավված են Արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը, վերջինիս խորհրդականը, ինչպես նաև ԱԻ նախարարության 10-ից ավելի աշխատակիցներ, այդ թվում` տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ԱԻ նախարար Ա. Փիլոյանը նախարարության հետ համագործակցող ՍՊ ընկերության օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողությունների կատարման համար իր խորհրդական Ա. Հ.-ի օժանդակությամբ 2022թ.-ին ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
Ի դեպ, նախաքննության ընթացքում Ա.Հ.-ի բնակության վայրի խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են հրազեն և ռազմամթերք:
Պարզվել է նաև, որ նախարարության ստորաբաժանումներից մեկի ղեկավար Հ.Ե.-ն, օգտագործելով պաշտոնեական դրությունը, միջնորդել է ԱԻ նախարարի կողմից ջեռուցման համակարգի տեսքով խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն` համապատասխան անձին նախարարությունում աշխատանքի ընդունելու համար:
Բացի այդ, գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ԱԻ նախարարության մեկ այլ ստորաբաժանման ղեկավար Վ. Մ.-ն իր ծանոթ Ա. Օ.-ի կողմից կաշառք տալու եղանակով նախարարության ՓԾ ջոկատներից մեկի հրամանատարի պաշտոնին նշանակվելու մտադրության մասին 2022թ. հունվարին հայտնել է ԱԻ նախարարին, ով ընդունել է այդ առաջարկը: Ա. Օ.-ի` համապատասխան պաշտոնում նշանակվելուց հետո Վ. Մ.-ն օժանդակել է նախարար Ա. Փիլոյանի կողմից հիշյալ անձից խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ Վ. Գ.-ն, մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվելով ՀՀ ԱԻ նախարարի հետ, վերջինիս կողմից իր լիազորությունների շրջանակում մի շարք անձանց օգտին գործողություններ կատարելու, այն է` նախարարության տարբեր ստորաբաժանումներում աշխատանքի ընդունելու համար նշված անձանցից յուրաքանչյուրից պահանջել և ստացել է 2000-2500 ԱՄՆ դոլարի չափով ապօրինի վարձատրություն:
Բացի այդ, քրեական գործի նյութերի համաձայն` ՀՀ ԱԻՆ փրկարար ծառայության երկու ստորաբաժանումների ղեկավարները` Վ. Մ-ն և Մ. Մ.-ն, նախնական համաձայնության գալով, 2021 թվականի հոկտեմբերին խաբեության եղանակով կազմակերպել են ԱԻՆ ՓԾ մի շարք աշխատակիցների պարգևատրման գործընթաց, որից հետո, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, պարգևատրումներ ստացած հիշյալ անձանց օժանդակությամբ ստացել և հափշտակել են վերջիններիս պարգևավճարների գումարները:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Մ.Մ.-ն ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ կարիքների համար 2022 թվականին անցկացվելիք մրցույթի տեխնիկական բնութագիրը համաձայնեցրել է մրցույթի հավանական մասնակցի հետ` այդ կերպ փորձելով նպաստել, որպեսզի միայն նշված ընկերությունը հնարավորություն ունենա մասնակցել և հաղթել մրցույթում:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ա. Փիլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով /3 դրվագ/: Քննիչի որոշմամբ վերջինս 30.03.2022թ.-ին ձերբակալվել է: Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Եվս 8 անձի, այդ թվում` Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարբեր պաշտոնյաների, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ 38-311-րդ, 3112-րդ, 313-րդ, 178-րդ, 38-308-րդ և 34-308-րդ հոդվածների տարբեր մասերով: Մեղադրյալներից Ա. Հ.-ի, Հ. Ե.-ի, Մ. Մ.-ի, Վ. Մ.-ի և Ա. Օ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: ՀՀ ԱԻՆ աշխատակիցներից ևս 10 անձ ունեն կասկածյալի դատավարական կարգավիճակ: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական լայնածավալ գործողություններ, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` հանցագործությունների և այն կատարած անձանց ողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

Главе МЧС Армении предъявлено обвинение в получении взятки в крупных размерах, представлено ходатайство о его аресте
31/03/2022 13:31
В результате проведенных СНБ Армении широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий в рамках предварительного следствия по возбужденному в Антикоррупционном комитете уголовного дела приобретены фактические данные о получении должностными лицами МЧС Армении взятки в особо крупном размере, злоупотреблении служебным положением, хищения в крупном размере путем мошенничества, получения вознаграждения в крупном и особо крупном размере, а также  других злоупотреблениях.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу были выявлены многочисленные случаи совершения вышеуказанных предполагаемых преступлений, в которые вовлечен министр по чрезвычайным ситуациям Андраник Пилоян, его советник, а также более 10 сотрудников МЧС, в том числе руководители различных подразделений.
В частности, выяснилось, что глава МЧС А.Пилоян при содействии своего помощника А.А. в 2022 году получил взятку в крупном размере за выполнение действий в рамках его полномочий в пользу общества с ограниченной ответственностью, сотрудничающего с МЧС. При обыске в доме А.А. обнаружены и конфискованы оружие и боеприпасы.
Выяснилось также, что один из руководителей подразделений министерства А.Е. используя служебное положение, был посредником в получении главой МЧС отопительной системы в качестве взятки в крупном размере для приема на работу в министерство соответствующего лица.
В рамках уголовного дела приобретены также данные о том, что руководитель другого подразделения МЧС В.М. в январе 2022 года сообщил главе МЧС о намерении назначить на должность командира одного из отрядов Спасательной службы путем взятки своего знакомого А.О., который принял это предложение. После назначения А.О. на соответствующую должность В.М. содействовал в передаче взятки от упомянутого лица взятки в крупном размере министру А.Пилояну.
В ходе следствия выяснилось, что В.Г., находясь в близких отношениях с министром по чрезвычайным ситуациям, за прием на работу в различные подразделения МЧС ряда лиц потребовал и получил от каждого из указанных лиц незаконное вознаграждение в размере 2000-2500 долларов США.
Кроме того, два руководителя подразделений Спасательной службы МЧС – В.М. и М.М., по предварительному согласию, в октябре 2021 года путем обмана организовали процесс премирования ряда сотрудников Спасательной службы МЧС, после чего, используя свое служебное положение, при содействии получивших премии упомянутых лиц получили и присвоили суммы их премий.
В ходе предварительного следствия выяснилось также, что М.М. согласовал технические характеристики предусмотренного в 2022 году конкурса для нужд МЧС с вероятным участником конкурса, пытаясь таким образом способствовать тому, чтобы указанная организация имела возможность участвовать в конкурсе и победить.
Министру по чрезвычайным ситуациям А.Пилояну предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 311 Уголовного кодекса Армении (по трем эпизодам). По решению следователя 30 марта 2022 года он задержан. В тот же день представлено ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в его отношении.
Еще 8 лиц, в том числе различным должностным лицам МЧС, предъявлено обвинение по разным частям статей  38-311, 3112, 313, 178, 38-308 и 34-308 Уголовного кодекса Армении. В качестве меры пресечения в отношении обвиняемых А.А., А.Е., М.М., В.М., и А.О избран арест. Еще 10 сотрудников МЧС имеют статус подозреваемых, в качестве меры пресечения в их отношении избрана подписка о невыезде.