2022-ին Ռուսաստանի տնտեսական աճը կնվազի 10 տոկոսով, 2023-ին աճ չի գրանցվի․ զարգացումները կանդրադառնան նաև Կովկասի վրա․ ՎԶԵԲ
31/03/2022 10:46
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը կանխատեսել է, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների հետևանքով 2022 թվականին Ռուսաստանում տնտեսական աճի 10 տոկոս անկում կգրանցվի, իսկ 2023 թվականին տնտեսական աճ ընդհանրապես չի գրանցվի, այն զրո տոկոս կլինի։
«Ակնկալվում է, որ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները տեսանելի ապագայում կպահպանվեն, ինչը 2022 թվականին ՀՆԱ-ի կտրուկ անկումից հետո 2023 թվականին Ռուսաստանի տնտեսությունը կհանգեցնի լճացման։ Դա բացասաբար կազդի հարևան մի շարք երկրների՝ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի վրա», - նշված է ՎԶԵԲ-ի զեկույցում։
ՎԶԵԲ-ն առաջին միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունն է, որն Ուկրաինայում ռազմական գործողություններից հետո տարածաշրջանի տնտեսության վերաբերյալ պաշտոնական զեկույց է հրապարակում։
Զեկույցը պատրաստելիս ՎԶԵԲ-ի փորձագետները հիմք են ընդունել կանխատեսումը, որ մի քանի ամսվա ընթացքում Ուկրաինայում զինադադար կհաստատվի։ Ընդ որում, կառույցն ընդգծել է, որ ներկայացված զեկույցը անոորոշություններ է պարունակում, կա նաև ավելի բացասական զարգացումների լուրջ ռիսկ՝ պայմանավորված ռազմական գործողությունների ուժգնացմամբ կամ ռուսական գազի և այլ ապրանքների նկատմամբ նոր սահմանափակումներով։

ЕБРР прогнозирует падение экономики России на 10% в 2022 году, ситуация отразится и на Армении
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) прогнозирует снижение экономического роста в России на 10% по итогам 2022 года в результате военной операции Москвы на Украине и нулевой рост в 2023-м. Об этом говорится в опубликованном в четверг обновленном докладе банка о состоянии экономики в регионе.
"Санкции в отношении России, как ожидается, сохранятся в обозримом будущем, что после резкого падения ВВП в 2022 году приведет российскую экономику к стагнации в 2023-м. Это окажет отрицательное влияние на ряд соседних стран в Восточной Европе, на Кавказе и в Центральной Азии", - отмечается в сообщении ЕБРР.
При подготовке анализа эксперты ЕБРР исходили из предположения, что в течение нескольких месяцев на Украине будет достигнуто перемирие. При этом банк со штаб-квартирой в Лондоне предупреждает, что представленный прогноз "обладает чрезвычайно высоким уровнем неопределенности, в том числе есть серьезный риск его ухудшения, если боевые действия усилятся или если газ или другие сырьевые товары из России подпадут под ограничения".
В последнем прогнозе, опубликованном в ноябре прошлого года, ЕБРР предсказывал рост ВВП РФ в 2022 году на уровне 3%.
Сокращение роста экономики Белоруссии в 2022 году, как ожидается, составит 3% при нулевом росте 2023-м.
ВВП Украины потеряет 20%.
ВВП стран Восточной Европы и государств Кавказа (Азербайджана, Армении, Белоруссии, Грузии, Молдавии и Украины), как ожидается, снизится на 11,8% вместо роста на 3,6% в 2022 году.