Պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ԱրմՀայԹեք 2022» ցուցահանդեսին ներկայացվել են ռուսական Т-72 և Т-90С տանկերը
31/03/2022 11:36
Երևանում բացված «ԱրմՀայԹեք-2022» պաշտպանական տեխնոլոգիաների 3-րդ միջազգային ցուցահանդեսին ներկայացվել են ռուսական Т-72 և Т-90С տանկերը, ինչպես նաև տանկերի կրակային աջակցության համար նախատեսված զրահամեքենաներ, այս մասին նշված է «Уралвагонзавод»-ի պաշտոնական կայքէջում։
Т-72 տանկ կա մոտ 50 երկրի սպառազինությունում, տանկի արդիականացման հնարավորություններն անսպառ են։
«Уралвагонзавод»-ը «ԱրմՀայԹեք-2022»-ում ներկայացրել է նաև աշխարհում համանմանը չունեցող տանկերի կրակային աջակցության զրահամեքենաներ․ դրանք կարող են կիրառվել ցանկացած տեսակի հակամարտության ժամանակ և ունակ են մեծ արյունավետությամբ ոչնչացնել հակատանկային միջոցներն ու հակառակորդի կենդանի ուժը։
Մարտունակությամբ կրակային աջակցության մեկ զրահամեքենան համազոր է և կարող է փոխարինել հետևակի մարտական երկու մեքենայի և մոտոհրաձգային մեկ դասակի։

Российские танки Т-72 и Т-90С представлены на оборонной выставке в Армении
Российские танки Т-72 и Т-90С, а также боевая машина поддержки танков (БМПТ) представлены на открывшейся сегодня III Международной выставке оборонных технологий ArmHighTech-2022 в Ереване. Об этом сообщается на официальном сайте «Уралвагонзавода».
Танк Т-72 стоит на вооружении порядка 50 стран и имеет практически неисчерпаемые возможности модернизации.
Также на ArmHighTech-2022 «Уралвагонзавод» представляет не имеющую аналогов в мире боевую машину поддержки танков. БМПТ может применяться при разрешении конфликтов любой напряженности для поражения противотанковых средств и эффективного подавления живой силы противника. По своей боевой эффективности одна БМПТ заменит две БМП и мотострелковый взвод.