Արցախում անլուրջ են համարում գազային ենթակառուցվածքները վերակառուցելու մասին «Ազերիգազ»-ի հայտարարությունը
01/04/2022 15:34
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը անլուրջ է համարում ադրբեջանական «Ազերիգազ» ընկերության` Ստեփանակերտում գազային ենթակառուցվածքները վերակառուցելու մտադրության մասին հայտարարությունը, ուստի չեն մեկնաբանում այն:
«Անլուրջ ենք համարում տվյալ հայտարարությունը և չենք մեկնաբանում», -  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել են Արցախի նախագահի աշխատակազմից:
Ադրբեջանական «Ազերիգազ» ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ Թեյմուր Ջաֆարովը հայտարարել է, թե իբր Ստեփանակերտում պլանավորում է վերակառուցել գազային ենթակառուցվածքները։ Նա ասել է, որ «արդեն որոշակի աշխատանքներ են իրականացվել» Ստեփանակերտ տանող գազատարի վրա։
Ավելի վաղ, մարտի 27-ին Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ բնական գազը մուտք է գործում Արցախի Հանրապետության տարածք միայն մեկ գազատարի միջոցով՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, իսկ գազամատակարարող ընկերությունը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն է (հանդիսանում է «Գազպրոմ» ՀԲԸ 100-տոկոսանոց դուստր ընկերություն): Նշված գազատարից բնական գազի ընդունումն ու բաշխումն իր բաժանորդներին իրականացնում է «Արցախգազ» ՓԲ ընկերությունը, ուստի, ադրբեջանական պետական նավթային SOCAR ընկերությունը կամ դրա դուստր ընկերություն «Ազերիգազ»-ը որևէ առնչություն չեն կարող ունենալ Արցախի Հանրապետության գազամատակարարման գործընթացի հետ։

В Арцахе считают несерьезным заявление «Азеригаза» о реконструкции газовых инфраструктур
Заявление азербайджанской компании «Азеригаз» о намерении реконструировать газовую инфраструктуру Степанакерта в Аппарате президента Республики Арцах считают несерьезным, поэтому не комментируют его.
«Считаем данное заявление несерьезным и даже не комментируем», - в беседе с «Арменпресс» заявили в Аппарате президента Арцаха.
Официальный представитель азербайджанской компании «Азеригаз» Теймур Джафаров заявил, что он якобы планирует реконструировать газовую инфраструктуру Степанакерта. По его словам, на газопроводе, идущем в Степанакерт, «уже проведены определенные работы».
Ранее, 27 марта, Информационный штаб Арцаха распространил сообщение, в котором говорится, что природный газ поступает на территорию Республики Арцах только по одному газопроводу с территории Республики Армения, а газоснабжающей компанией является ЗАО «Газпром Армения», 100% дочерняя компания «Газпрома». ЗАО «Арцахгаз» получает и распределяет своим потребителям природный газ из указанного газопровода. Исходя из этого азербайджанская государственная нефтяная компания SOCAR или ее дочерняя компания «Азеригаз» не могут иметь никакого отношения к процессу газоснабжения Республики Арцах.