Խորհրդարանն ընդունեց վարչապետին համայնքների ղեկավարների ժամանակավոր պաշտոնակատարներ նշանակելու հնարավորություն տվող նախագիծը
01/04/2022 19:02
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է Տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքում լրացումներ կատարելու նախագիծը, որով առաջարկվում է «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 102-րդ անցումային դրույթում ավելացնել 6-րդ մաս՝ հետևյալ բովանդակությամբ. «Եթե օրենքով միավորված համայնքի ավագանու առաջին նիստն ավագանու լիազորությունները ստանձնելու պահից քսան օրվա ընթացքում չի գումարվում կամ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով այդ ավագանու լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվում են, ապա Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը նշանակում է համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար՝ մինչեւ օրենքով սահմանված կարգով նորընտիր համայնքի ղեկավարի լիազորությունների ստանձնումը»:

Парламент Армении принял законопроект, предоставляющий премьер-министру возможность назначать и.о. руководителей общины
Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении проект о внесении изменений в закон «О местном самоуправлении».
Согласно законопроекту предусматривается, что если первое заседание Совета старейшин объединенной общины не созывается в течение 20 дней после вступления в полномочия Совета старейшин или полномочия Совета старейшин досрочно прекращаются в порядке, установленном частью 2 статьи 69 закона «О местном самоуправлении», то премьер-министр Армении назначает исполняющего обязанности руководителя общины, до вступления в полномочия новоизбранного руководителя общины в установленном законом порядке.