Ադրբեջանը չի կանգնելու, գործելու է այնքան, որքան դրա հնարավորությունն իրեն տրվում է. Տիգրան Աբրահամյան
01/04/2022 10:25
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը չի կանգնելու, գործելու է այնքան, որքան որ դրա հնարավորությունն իրեն տրվում է։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի դեկտեմբերին՝ պատերազմից 1 ամիս անց, երբ Ադրբեջանը խլում էր Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերը, գերեվարում ու գնդակահարում մեր զինծառայողներին, կրկին իշխանությունը ոչինչ չէր անում։
«Մի քանի առիթով փորձել եմ հրապարակային ճշտել, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկում իշխանությունը այս 2 գյուղերի առնչությամբ, արդյո՞ք հայ-ադրբեջանական կամ հայ-ռուսական քննարկումների օրակարգում է այս գյուղերի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Այս գյուղերը, ինչպես Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու Քարագլխի լեռնաշղթան, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, պետք է շարունակեին մնալ հայկական վերահսկողության ներքո։
Ադրբեջանը, տեսնելով, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը կարող է վերախմբագրմամբ և ընտրողաբար գործածել, անցել է գործի։
Ադրբեջանը չի կանգնելու, գործելու է այնքան, որքան որ դրա հնարավորությունն իրեն տրվում է», - նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը։

Азербайджан не остановится, будет наступать до тех пор, пока ему предоставляют такую возможность – Тигран Абрамян
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что Азербайджан не остановится и будет наступать до тех пор, пока ему предоставляется такая возможность.
По его словам, в декабре 2020 года, спустя месяц после войны, когда Азербайджан отбирал села Хин Тахер и Хцаберд Гадрутского района, брал в плен и расстреливал наших военнослужащих, власти Армении снова ничего не делали.
«Несколько раз я пытался публично уточнить, какие шаги предпринимают власти по этим 2 селам, находятся ли создавшаяся вокруг этих сел ситуация в повестке армяно-азербайджанских или армяно-российских обсуждений?
Согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября, эти села, как и село Парух Аскеранского района и гора Караглух, должны были оставаться под контролем армянской стороны.
Азербайджан, увидев, что может отредактировать документ от 9 ноября и выполнять его избирательно, перешел к делу.
Азербайджан не остановится, будет действовать до тех пор, пока ему предоставляют такую возможность», - отметил оппозиционный депутат.