Քաղաքական-ռազմավարական առումով ճիշտ կլինի, եթե Արցախում, բացի ռուս խաղաղապահներից, այլ խաղաղապահ ուժեր ևս տեղակայվեն. Ռազմական փորձագետ
Քաղաքական-ռազմավարական առումով ճիշտ կլինի, եթե Արցախում, բացի ռուս խաղաղապահներից, այլ խաղաղապահ ուժեր ևս տեղակայվեն։ Սա հստակ ազդակ կլինի Ռուսաստանին, որ պետք է ստանձնած պարտավորություններն ավելի լավ կատարել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը։
«Նման պարագայում, կարծես թե, մրցակցություն կառաջանա, և Ռուսաստանն իսկապես կփորձի ամեն ինչ անել՝ կատարելու խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում ստանձնած իր պարտականությունները։
Մենք այս պարագայում չպետք է նայենք ռազմավարական հարաբերություններին, այլ պետք է առաջնորդվենք բացառապես ազգային շահերով։ Իսկ մեր ազգային շահերից է բխում, որպեսզի այլընտրանքային միջոցների դիմենք՝ ճնշումներ գործադրելով Ռուսաստանի վրա, որ նա ավելի ռեալ գործի։
Արցախում ռուսական զորակազմն այժմ թերանում և ոչ պատշաճ է կատարում իր պարտականությունները, որովհետև ոչ թե դիրք կամ բնագիծ, այլ բնակավայր է դատարկվել և անցել թշնամու վերահսկողության տակ։
Բայց մյուս կողմից, այլ խաղաղապահների տեղակայումը վտանգավոր է, որովհետև Ռուսաստանն է եղել պատերազմի դադարեցման միջնորդը, և եթե այդ երկիրը դուրս գա խաղից, չի բացառվում, որ Արցախում կրկին ռազմական գործողությունները վերսկսվեն»,- նշեց Կարեն Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ հայաստանյան մի շարք ՀԿ-ներ այսօր հայտարարություն են տարածել որի կետերից մեկով Հայաստանի իշխանություններից պահանջում են դիմել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ՄԱԿ-ի մանդատ ունեցող միջազգային խաղաղապահներ Արցախում տեղակայելու համար:

Будет правильно, если в Арцахе, кроме российских миротворцев, разместят также другие миротворческие силы – военный эксперт
С политической и стратегической точки зрения будет правильно, если в Арцахе, кроме российских миротворцев, разместят также другие миротворческие силы. Это станет сигналом для России, чтобы лучше выполнять взятые на себя обязательства, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Карен Ованнисян.
«В таком случае может возникнуть конкуренция и Россия действительно попытается все сделать, чтобы выполнить взятые на себя в рамках миротворческой миссии обязательства.
В этой ситуации мы должны руководствоваться исключительно нашими национальными интересами и не оглядываться на стратегические отношения. А из наших национальных интересов вытекает, чтобы мы обратились к альтернативным методам, оказав давление на Россию, чтобы она действовала более реально.
Сейчас российский миротворческий контингент в Арцахе неполноценно и ненадлежащее исполняет свои обязанности, поскольку речь идет не о какой-то позиции или участке границы, а о выселении армян из населенного пункта и его переходе под контроль врага.
Но с другой стороны, размещение международных миротворческих сил может быть опасно, поскольку Россия является посредником в прекращении войны и если выйдет из игры, то не исключается, что в Арцахе снова возобновятся военные действия», - отметил Карен Григорян.
Напомним, ряд общественных организаций и деятелей выступили с заявлением, в котором требуют от властей Армении обратиться в Совет безопасности ООН для дислокации в Арцахе международных миротворческих сил, обладающих в рамках Минской группы ОБСЕ мандатом ООН․