ԵՄ-ն աջակցում է և պատրաստ է լրացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը Արցախյան հակամարտության լուծման ուղղությամբ. Թագուհի Թովմասյան
02/04/2022 10:56
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Արցախից վերադառնալուց հետո մեր իրականացրած փաստահավաք աշխատանքների հետքերով դիմել էի ՀՀ-ում ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և ԵՄ դեսպաններին։ Դեսպանների ուշադրությունն էի հրավիրել Արցախի Փառուխ համայնք Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների ներխուժման վրա, տեղեկացրել, որ Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների արդյունքում ունենք զոհեր և վիրավորներ։
Ի թիվս այլ հրատապ խնդիրների՝ ներկայացրել էի, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Փառուխի բնակիչների կյանքի իրավունքը, խաղաղ բնակչությունը զրկվել է իր հայրենի բնակավայրում խաղաղ և անվտանգ կյանք վարելու իրավունքից։
Դեսպաններին խնդրել էի հանրային գնահատականներ հնչեցնել և դատապարտել Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումները և ձեռնարկել միջոցներ Արցախում Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունն ու էթնիկ զտումները կանխելու նպատակով։
ԵՄ դեսպանի անունից ստացել եմ պատասխան, համաձայն որի լուրջ մտահոգությամբ հետևում են իրավիճակին Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ։ Հավաստիացնում են, որ լարված իրավիճակն իսկապես քննարկման առարկա է դառնում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչների, նույնիսկ ԵԽ նախագահի հանդիպումներում, Բաքվում և Երևանում իշխանությունների հետ զրույցներում։
Ինչպես նշել են պատասխան գրության մեջ, ԵՄ-ն աջակցում է և պատրաստ է լրացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը բանակցությունների արդյունքում համընդգրկուն և կայուն լուծումներ գտնելու ուղղությամբ, սակայն, ցավոք, իրավիճակը ո՛չ աշխարհում, ո՛չ էլ տարածաշրջանում բարենպաստ չէ բանակցությունների համար»։

ЕС поддерживает и готов дополнить усилия Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта – Тагуи Товмасян
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по защите прав человека и социальным вопросам Тагуи Товмасян написала на своей странице в Facebook:
«После возвращения из Арцаха по следам проделанной нами работы по сбору фактов я обратилась к послам РФ, США, Франции и ЕС в Армении. Я обратила внимание послов на вторжение подразделений ВС Азербайджана в общину Парух Арцаха, сообщила, что в результате преступных действий Азербайджана у нас есть жертвы и раненые.
В числе других актуальных проблем мною было отмечено, что Азербайджан грубо нарушил право жителей Паруха на жизнь, мирное население лишилось права жить мирной и безопасной жизнью в своем родном поселении.
Я попросила послов озвучить публичные оценки и осудить нарушения Азербайджаном международного права и принять меры для предотвращения геноцидальной политики и этнических чисток Азербайджана в Арцахе.
От имени посла ЕС я получила ответ, согласно которому они с серьезной обеспокоенностью следят за ситуацией в Нагорном Карабахе и вокруг него. Заверяют, что напряженная ситуация действительно становится предметом обсуждения на встречах спецпредставителей ЕС, даже председателя СЕ, в беседах с властями в Баку и Ереване.
Как отметили в ответном письме, ЕС поддерживает и готов дополнить усилия Минской группы ОБСЕ по поиску всеобъемлющих и стабильных решений в рамках переговоров, однако, к сожалению, ситуация ни в мире, ни в регионе не благоприятна для переговоров».