Չեմ կարծում, որ Փաշինյանին և Ալիևին կհաջողվի Արցախը թողնել Ադրբեջանի կազմում կամ Հայաստանը դարձնել մշտապես խաղաղություն մուրացող երկիր․ Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
05/04/2022 18:56
Ազատության հրապարակում «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների կազմակերպած հանրահավաքին մասնակցում է նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Հանրահավաքի մասնակիցները ծափերով դիմավորեցին նրան։
«Եթե իրավիճակը մտահոգիչ չլիներ, հազարավոր մարդիկ չէին հավաքվի այստեղ», - ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե մտահոգի՞չ է արդյոք Հայաստանի և Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ նաև մտահոգություններին, ըստ որոնց Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը կարող են ոչ հայանպաստ պայմանավորվածություններ կայացնել։
«Ես չեմ կարծում, որ Նիկոլ Փաշինյանին ու Իլհամ Ալիևին կհաջողվի Արցախը թողնել Ադրբեջանի կազմում կամ Հայաստանը դարձնել մշտապես խաղաղություն մուրացող երկիր», - ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Ապրիլի 6-ին կայանալիք Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը, ըստ Սերժ Սարգսյանի, փաստաթուղթ չի ստորագրվի։
«Իհարկե, օդում կախված են այդպիսի վտանգներ, բայց չեմ կարծում, որ վաղը ինչ-որ փաստաթուղթ կստորագրվի», - ասաց նա։
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացում նախկին իշխանությունները, ՀՀ երրորդ նախագահի խոսքով, որքան կարողացել են, մոտեցրել են խնդրի լուծումը։
«Այդպիսի կոնֆլիկտները հեշտ չէ նույնիսկ 30-40-50 տարում լուծելը։ Որքան կարողացել ենք, այնքան այդ լուծումը մոտեցրել ենք, և մեր մեղավորությունը չէ, որ իշխանության եկան մարդիկ, ովքեր ասացին, որն իրենց կետից են սկսում, ասացին՝ ձեր գործը չէ, թե մենք ինչ ենք բանակցում, ինչ ուզում ենք, այն էլ բանակցում ենք։ Հասանք այս վիճակին», - ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Նա արձագանքեց նաև Արցախը «հանձնելու» շուրջ բանակցություններ վարելու մեղադրանքին, որը գործող իշխանությունն ուղղում է նախկին իշխանություններին։
«Ասողը ղալաթ է անում։ Ես երբեք հանձնելու մասով չեմ բանակցել։ Ես բանակցել եմ այն մասին, թե մենք ինչ կարող ենք ստանալ։ Դրանից ելնելով՝ այո, մենք էլ ինչ-որ չափով պատրաստ էինք փոխզիջումների», - ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը։

Не думаю, что Пашиняну или Алиеву удастся оставить Арцах в составе Азербайджана – Серж Саргсян
Третий президент Армении Серж Саргсян участвует в организованном фракциями «Армения» и «Честь имею» митинге на площади Свободы. Участники митинга встретили его аплодисментами.
«Если бы ситуация не вызывала обеспокоенность, здесь не собрались бы тысячи людей», - сказал третий президент Армении, отвечая на вопрос, является ли ситуация вокруг Армении и Арцаха тревожной.
Серж Саргсян обратился также к опасениям, согласно которым Никол Пашинян и Ильхам Алиев могут достичь неблагоприятных для Армении договоренностей.
«Я не считаю, что Никол Пашинян и Ильхам Алиева удастся оставить Арцах в составе Азербайджана или превратить Армению в страну, которая постоянно клянчит мир», - сказал третий президент Армении.
По словам Сержа Саргсяна, на предстоящей 6 апреля встрече Пашинян – Алиев не будет подписан документ.
«Не считаю, что завтра будет подписан какой-то документ, хотя  такая угроза и висит в воздухе», - сказал он.
По словам третьего президента Армении, в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта бывшие власти, насколько было возможно, приблизили решение.
«Такие конфликты непросто урегулировать даже за 30-40 лет. Сколько могли, мы это решение приблизили. Не наша вина, что к власти пришли люди, которые сказали, что «переговоры начинают со своей точки» или «не ваше дело, о чем мы ведем переговоры, о чем хотим, о том и ведем переговоры». В результате мы дошли до этого состояния», - сказал Серж Саргсян.
Он обратился также к озвучиваемым действующими властями обвинениям о том,  будто прежние власти вели переговоры о «сдаче» Арцаха.
«Тот, кто так говорит, несет чушь. Я никогда не вел переговоров о сдаче. Я вел переговоры о том, что мы можем получить, и, исходя из этого, да, мы тоже были в какой-то степени готовы к взаимным уступкам», - подчеркнул Серж Саргсян.