Բացառել Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում, չստորագրել Ադրբեջանի հետ պայմանագիր, որը կխափանի Արցախի ինքնորոշման իրավունքի՝ առանց սահմանափակումների իրացումը. Հայտարարություն
05/04/2022 20:03
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները Ազատության հրապարակում հրավիրված հանրահավաքում քաղաքական հայտարարությամբ հանդես եկան, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Հանուն Հայաստանի և Արցախի պաշտպանության հրավիրված հանրահավաքի մասնակիցներս, անկախ մեր գաղափարաբանական և քաղաքական տարբերություններից, վճռականորեն մերժում ենք թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից պարտադրվող օրակարգերը։ Խաղաղության նախադրյալներ ստեղծելու համար Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի հայ ռազմագերիներին, պատանդներին, այլ պահվող անձանց, ազատազրկման դատապարտվածներին, իր զորքերը հեռացնի ինչպես Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից, այնպես էլ Արցախի տարածքում 2020–ի նոյեմբերի 9–ի դրությամբ դիրքերին:
Մենք՝ հանրահավաքի մասնակիցներս, հայտարարում ենք, որ առաջնորդվում ենք հետեւյալ հիմնարար սկզբունքներով.
- հաստատել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի ժողովրդի անվտանգության եւ ինքնորոշման իրավունքի իրացման երաշխավորն է՝ բոլոր բաղադրիչներով,
- բացառել Արցախի որեւէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում,
- բացառել առանց Հայաստանի հետ հուսալի ցամաքային կապի Արցախի անկլավային վիճակը,
- քայլեր ձեռնարկել 1994 թ. ԵԱՀԿ գագաթաժողովի որոշմամբ ամրագրված ձեւաչափով եւ նպատակներով բանակցային գործընթացի վերականգնման ուղղությամբ,
- բացառել Հայաստանի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հաշվին հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման անվան տակ միջանցքների տրամադրումը,
- Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի պայմաններում բացառել ցանկացած միջպետական պայմանագրի ստորագրում եւ սահմանազատման ու սահմանագծման ցանկացած գործընթաց,
- չստորագրել Ադրբեջանի հետ որեւէ պայմանագիր, որը կխափանի Արցախի ինքնորոշման իրավունքի՝ առանց սահմանափակումների իրացումը,
- Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում բացառել որեւէ համաձայնություն, որը հարցականի տակ կդնի հայ ժողովրդի հայրենազրկման եւ ցեղասպանության իրողությունը, ինչպես նաեւ հայության հոգեւոր-մշակութային ժառանգության կրողը լինելու իրավունքը։
Այս սկզբունքները բխում են հայ ժողովրդի կենսական շահերից, ուստի ցանկացած իշխանություն պարտավոր է առաջնորդվել այս օրակարգով եւ ապահովել դրա իրականացումը։ Այս օրակարգի առաջադրումը չի նշանակում պատերազմ, այլ հայ ժողովրդի կենսական շահերի հաշվառմամբ իրական, արդար և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու պատրաստակամություն։
Ներկայացված սկզբունքների չիրագործումն անխուսափելիորեն կհանգեցնի համաժողովրդական լեգիտիմ հակազդեցության բոլոր հնարավոր միջոցներով եւ եղանակներով։
Սույն հայտարարությունը բաց է ներկայացված օրակարգը կիսող անհատների, հասարակական կազմակերպությունների եւ կուսակցությունների համար»։

Исключить какой-либо статус Арцаха в составе Азербайджана, не подписывать какой-либо договор с Азербайджаном, который препятствует реализации права Арцаха на самоопределение – заявление
05/04/2022 21:00
Блоки «Армения» и «Честь имею» выступили сегодня с совместным заявлением в ходе созванного на площади Свободы митинге.
«Мы, участники митинга во имя защиты Армении и Арцаха, независимо от наших идеологических и политических различий, решительно отвергаем навязываемую турецко-азербайджанским тандемом повестку. Для создания предпосылок мира Азербайджан должен вернуть армянских военнопленных, заложников, других удерживаемых лиц, осужденных на лишение свободы, вывести свои войска как с суверенных территорий Армении, так и вернуться на занимаемые по состоянию на 9 ноября 2020 года позиции в Арцахе.
Мы, участники митинга, заявляем, что руководствуемся следующими основополагающими принципами:
- подтвердить, что Республика Армения является гарантом реализации права народа Арцаха на безопасность и самоопределение,
- исключить какой-либо статус Арцаха в составе Азербайджана,
- исключить анклавное состояние Арцаха без надежной сухопутной связи с Арменией,
- принять меры по восстановлению переговорного процесса в формате, зафиксированном решением саммита ОБСЕ в 1994 году,
- исключить предоставление коридоров под видом разблокирования транспортных коммуникаций за счет суверенитета и территориальной целостности Армении,
- исключить подписание любого межгосударственного договора и любой процесс делимитации и демаркации границ в условиях угрозы силой или применение силы Азербайджаном,
- не подписывать какой-либо договор с Азербайджаном, который препятствует реализации права Арцаха на самоопределение без ограничений,
-исключить в отношениях Армения-Турция какое-либо соглашение, которое поставит под сомнение факт лишения армянского народа Родины и геноцида, а также право армян быть носителями духовно-культурного наследия.
Эти принципы исходят из жизненных интересов армянского народа, посему любая власть обязана руководствоваться этой повесткой и обеспечить ее реализацию. Выдвижение этой повестки означает не войну, а готовность установить реальный, справедливый и достойный мир с учетом жизненных интересов армянского народа.
Невыполнение представленных принципов неизбежно приведет к всенародному легитимному противодействию всеми доступными средствами и способами», - говорится в заявлении.